Hlavní obsah
 

Srážka pěti pandurů s fabií stála armádu 95 milionů

Kolize pěti obrněných transportérů Pandur II s osobním vozidlem z roku 2016 stála armádu 95 milionů korun. V pondělí o tom informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

 
Srážka pěti pandurů s fabií stála armádu 95 milionů

Pandury a fabia havarovaly 4. listopadu 2016 v Táboře-Čekanicích. Transportéry nedodržely bezpečnou vzdálenost a do auta zezadu narazily. Tři vojáci dostali pokutu 2000 korun. Při nehodě bylo poničeno pět vojenských vozidel, jedno z nich lehce a vojáci si ho opravili sami. Ostatní skončily ve firmě Tatra Defence Vehicle, která pandury v Česku vyrábí a provádí jejich servis.

"Celková cena opravy čtyř vozidel je 95 milionů korun," uvedla Dvořáková. Cena podle ní zahrnuje jak opravu, tak i takzvanou defektaci, tedy činnost, která zahrnuje odbornou prohlídku a podrobné zdokumentování opravovaných dílů. "Termín dokončení oprav byl dán defektací a jejím následným vyhodnocením a opravami techniky, které byly realizovány v běžných lhůtách stanovených pro mírové podmínky," dodala mluvčí.

Nabourané obrněné transportéry

Foto: Novinky

Podotkla, že pandury jsou "sofistikovanou bojovou technikou, která je specificky vybavená k vedení soudobé bojové činnosti v zahraničních operacích". Při defektaci byly zjištěny deformace korby, které ovlivňovaly balistickou ochranu osádky. "Proto bylo rozhodnuto, že nejvhodnějším způsobem opravy bude vyrobit nové korby a osadit je z části původními a z části novými prvky," uvedla Dvořáková.

Při nehodě se zranilo 11 vojáků, žena a dítě. Vyšetřování skončilo konstatováním, že šlo o přestupek.

Armáda má 107 obojživelných pandurů v provedení jako bojová vozidla pěchoty či ve zdravotnické verzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků