Hlavní obsah
Aktivisté s policisty, kteří se je snaží vykázat z oblasti kácení Foto: Petr Pokorný, Právo

Spor na Šumavě se přiostřuje, aktivisté se přivazují ke stromům

Proti ekologickým aktivistům, kteří od minulého týdne na Šumavě nedaleko Modravy blokují kácení stromů napadených kůrovcem, v úterý znovu zasahuje policie. Aktivistů bylo na místě 43 a někteří jedinci se dokonce přivázali ke stromům. Jde však spíše o demonstrativní akt. Na místě situaci monitoruje i policejní inspekce.

Aktivisté s policisty, kteří se je snaží vykázat z oblasti kácení Foto: Petr Pokorný, Právo
Spor na Šumavě se přiostřuje, aktivisté se přivazují ke stromům

Podle mluvčí klatovské policie Dany Ladmanové je na místě kolem čtyř desítek policistů, kteří přijeli na oznámení správců parku. Zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. "Některé jsme přesvědčili k opuštění lokality, jinde budeme muset přikročit k použití donucovacích prostředků," uvedla mluvčí. Podle informací Práva policisté 20 aktivistů předvedli k podání vysvětlení.

Ekologové zpočátku přivazování ke stromům nechtěli používat. Nyní podle mluvčího blokády Mojmíra Vlašína využili zkušeností například hnutí Greenpeace a tuto taktiku několik lidí zvolilo, aby co nejvíce ztížili a oddálili kácení. Tímto způsobem však aktivisté podle Vlašína postupovat nechtějí.

Policisté vlečou z místa blokády jednoho z aktivistů.

Foto: Petr Pokorný, Právo

V úterý ráno přijela podle Vlašína policejní inspekce, která se zabývá stížností ekologů na pondělní zákrok policie. Mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová Právu řekla, že inspekce dohlíží na celý průběh akce, nikoliv však z popudu ekologů, který prý doposud neobdržela.

Policisté vyvádějí jednoho z aktivistů z těžebního prostoru.

Foto: Petr Pokorný, Právo

Inspekce mimo jiné prošetřuje údajný incident, kdy si jedna z aktivistek stěžovala, že byla v úterý zasahujícím policistou napadena.

Se Stráským společnou řeč nenašli

Podle Vlašína právě policejní zásah pravděpodobně přispěl k tomu, že se na místo vydalo v úterý více lidí a další se sjíždějí nebo se chystají přijet. Připustil však, že pondělní události některé aktivisty odradily. Většina lidí, kteří byli v pondělí na místě, ale už večer prohlásila, že v blokádě hodlají i dál pokračovat. Večer se setkali s ředitelem národního parku Janem Stráským, společnou řeč v zásadní otázce zásahu v území ale nenašli.

Aktivisté pod dohledem policistů opouštějí místo blokády

Foto: Petr Pokorný, Právo

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, kůrovcem napadené stromy vůbec nekácely. Tvrdí, že Národní park Šumava postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle Stráského výjimky park nepotřebuje. Parku dala za pravdu i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), na kterou se aktivisté obrátili.

Ekologové ale kritizují i údajně nešetrný způsob těžby dřevorubců a to, že k těžbě jsou prý vybrány také zdravé stromy. V lokalitě je označeno na 3000 kůrovcových stromů. Podle Stráského má park nejvýše dva týdny na jejich pokácení, než z nich kůrovec vylétne a zamoří mnohem větší počet dalších stromů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků