Hlavní obsah
"Úplňková noc" začíná ve 21:00 a končí po druhé hodině ranní. Foto: Techmania Science Center

Spojené státy koupily radiolokátor Věra

Spojené státy v srpnu od České republiky koupily radiolokátor Věra. Zatím jen jeden a pokud se při zkouškách osvědčí, zváží větší zakázku. ČR původně chtěla Věru prodat do Číny, z toho nakonec sešlo právě na nátlak USA.

"Úplňková noc" začíná ve 21:00 a končí po druhé hodině ranní. Foto: Techmania Science Center
Spojené státy koupily radiolokátor Věra

V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Zatím se realizuje prodej jednoho systému. Jde o testovací prodej. Jsem přesvědčen, že kvalita bude taková, že radiolokátor budou kupovat alianční spojenci," uvedl Svoboda. 

O prodeji Věry do USA jednal Svoboda v polovině července s náměstkem amerického ministra obrany Paulem Wolfowitzem.

Česko původně chtělo pasivní radiolokátor, který je schopný zachytit i tzv. neviditelné letouny, prodat do Číny. Česká vláda ale prodej zakázala, poté, co americký ministr zahraničí Colin Powell napsal tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi dopis, v němž o zákaz prodeje požádal. USA se obávaly, že by Věra ještě podpořila už tak vyspělou čínskou vojenskou technologii.

Poté se objevily informace, že USA chtějí radiolokátory koupit jen proto, aby ČR kompenzovaly ušlý zisk. ČR by jen za první kontrakt s Čínou získala 600 miliónů dolarů.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků