Hlavní obsah
Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová na archivním snímku Foto: Petr Hloušek, Právo

Soud potvrdil nevinu Parkanové a Staňka v kauze CASA

Odvolací soud ve středu potvrdil osvobození bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka v kauze údajně nevýhodného nákupu letounů CASA. Podle soudu nevznikla žádná škoda.

Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová na archivním snímku Foto: Petr Hloušek, Právo
Soud potvrdil nevinu Parkanové a Staňka v kauze CASA

„V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,” konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Petra Benešová.

Žalobce původně vinil exministryni a bývalého ředitele sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany z porušování povinností při správě cizího majetku. Údajná škoda se měla šplhat k částce 800 milionů korun.

Parkanová se Staňkem byli obviněni v roce 2012, obžaloba padla o tři roky později. O další dva roky později bylo zahájeno hlavní líčení, které pokračovalo do loňského roku.

Obžaloba byla založena na posudku, který soud již dříve smetl ze stolu.

Jiří Staněk u Městského soudu v Praze, který projednával kauzu nákupu armádních letounů CASA.

Foto: Petr Horník, Právo

O nákupu armádních strojů rozhodla vláda Mirka Topolánka (tehdy ODS) v roce 2009, den před koncem svého fungování. Letouny nahradily dosluhující sovětské stroje Antonov AN-26.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků