Hlavní obsah
 

Soud musí znovu řešit neuskutečněný protest proti čínskému prezidentovi, rozhodl ÚS

Senát Ústavního soudu (ÚS) se soudcem zpravodajem Josefem Fialou částečně vyhověl stížnosti týkající se shromáždění na Hradčanském náměstí při návštěvě čínského prezidenta v březnu 2016. Pražský magistrát a policie náměstí uzavřela a ohlášené shromáždění, jehož cílem bylo vyjádřit nesouhlas s čínskou politikou, se nemohlo uskutečnit, policie totiž na náměstí nikoho nepustila.

 
Soud musí znovu řešit neuskutečněný protest proti čínskému prezidentovi, rozhodl ÚS

Čtyři pisatelé ústavní stížnosti včetně bývalého vicepremiéra Martina Bursíka se domnívají, že bylo porušeno jejich právo shromažďovat se a že celkové uzavření náměstí pro auta i chodce nebylo nezbytným opatřením. Tvrdí také to, že účelem uzavírek podle zákona o pozemních komunikacích nemůže být ochrana zahraničních delegací.

Proti postupu magistrátu a policie se svolavatelé bránili žalobou k Městskému soudu v Praze a poté kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Oba soudy se sice lišily v argumentaci, avšak svolavatelům nevyhověl ani jeden z nich.

Justice pochybila

Podle názoru ÚS ale NSS soud pochybil, když odmítl žalobu proti rozhodnutí o uzavírce z důvodu nevyčerpání řádných opravných prostředků, a rozhodl, že se správní soud se bude muset částí případu zabývat znovu.

Fiala ale zdůraznil, že ÚS se zabýval pouze procesním postupem justice a nemohl posoudit, zda bylo uzavření náměstí zákonné a zda nebylo porušeno právo shromažďovací.

„Co se týče žaloby proti faktickému postupu policie, založil NSS v určitém rozsahu své hodnocení též na tom, že rozhodnutí o uzavírce a další dvě opatření zůstala nedotčena. Zatím ale nelze s jistotou hovořit o tom, že rozhodnutí o uzavírce zůstane skutečně nedotčeno, o tom bude na základě tohoto nálezu znovu rozhodovat NSS.

ÚS vytvořil prostor na pro posouzení toho, jaký vliv bude mít rozhodnutí o kasační stížnosti u NSS proti výroku Městského soudu, který se vztahoval k rozhodnutí o uzavírce, na hodnocení faktického postupu policie,“ prohlásil soudce Fiala.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů, bezpečnostní opatření vyšla na 16 milionů korun. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků