Hlavní obsah
Socha zpěvačky v životní velikosti. Foto: Denisa Doležalová, Právo

Socha Věry Špinarové v Ostravě se prodávat nebude

Už přes rok a půl se v Ostravě řeší, co se sochou zesnulé zpěvačky Věry Špinarové, která byla na podzim 2018 umístěna v centru města v Husově sadu. Ztvárnění zpěvačky sochařem Davidem Moješčíkem rozdělilo veřejnost, také rodina zpěvačky, kterou v Ostravě milují, požadovala odstranění sochy.

Socha zpěvačky v životní velikosti. Foto: Denisa Doležalová, Právo
Socha Věry Špinarové v Ostravě se prodávat nebude

Nové vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu začalo situaci řešit a letos na jaře měla proběhnout dražba, v níž se měla socha prodávat za 680 tisíc korun. Tedy za částku, za kterou ji minulé vedení radnice u sochaře pořídilo. Poté si ji měl nový vlastník přesunout. Podle informací Práva však byla dražba zrušena a socha tak zůstane na svém místě.

„Současné vedení obvodu se snažilo řešit tuto situaci tím, že usilovalo o souhlas s prodejem sochy. Autor sochy pan Moješčík vyjednával půl roku a kladl si podmínky, za kterých lze sochu prodat, přičemž jsme mu vyšli vstříc,“ připomněla průběh vyjednávání starostka Moravské Ostravy a Přívozu Zuzana Ožanová (ANO).

Dodala, že nyní sochař ale zablokoval prodej s tím, že nedá souhlas s jakýmkoliv přemístěním sochy. „Ačkoliv mu bylo garantováno, že socha by byla přemístěna na důstojné místo,“ upřesnila starostka.

Samotný sochař v médiích uvedl, že už se situací dále nehodlá zabývat a za svým dílem si stojí. Část veřejnosti si už na sochu zvykla a pokládá k ní květiny i zapaluje svíčky. Druhá část však iniciovala petici a chce sochu odstranit, protože prý podoba zpěvačky není věrohodná.

Odborníci vyčítají minulému vedení radnice to, že dílo bylo do veřejného prostoru umístěno bez předchozí architektonické soutěže. Podle nového vedení radnice se již toto nebude opakovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků