Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo

Sobotka: Živnostníci platí na zdravotním méně, než čerpají, péči dotují zaměstnanci

Zdravotní péči v ČR podle premiéra Bohuslava Sobotky dotují ze svých odvodů zaměstnanci. Předseda vlády to řekl v sobotu České televizi. Živnostníci pak podle něj čerpají ze zdravotního systému víc peněz, než do něj odvádějí. Na nepoměr upozorňují i odbory. Ministr financí Andrej Babiš ale uvedl, že o zvýšení odvodů živnostníků zatím neuvažuje.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo
Sobotka: Živnostníci platí na zdravotním méně, než čerpají, péči dotují zaměstnanci

Živnostníci, kteří mají zisk nižší než 26 500 korun měsíčně, platí minimální zdravotní pojištění 1800 korun. "Živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají a zdravotní péče o živnostníky je dnes dotována z odvodů zaměstnanců," řekl Sobotka.

Zaměstnanec s hrubým příjmem 25 tisíc korun měsíčně odvede spolu se svým zaměstnavatelem na zdravotní pojištění přes 3300 korun, živnostník se stejným hrubým příjmem a 60procentním paušálem zaplatí 1800 korun.

Mluvčí vlády Martin Ayrer ale v neděli upozornil, že premiérova slova neznamenají, že by žádal zvýšení odvodů pro živnostníky. O této možnosti by ještě měla jednat koalice.

"O zvýšení zdravotního pojištění živnostníkům v této chvíli neuvažujeme. Soustřeďujeme se na zlepšení výběru, proto chceme zavést evidenci tržeb a kontrolní hlášení," řekl v sobotu ČT Babiš.

Pravice proti

Koaliční lidovci jsou ochotní o odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jednat.

Živnostníci ale premiérovi oponují, že jsou méně nemocní než zaměstnanci, dodala televize.

Před dvěma lety řekl na adresu živnostníků nynější sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, že nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují tak na zaměstnancích. Jeho slova odsoudily tehdy vládnoucí ODS i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, předseda ČSSD Sobotka se od nich distancoval. Mládek se později za svá slova omluvil.

Proti zvýšení odvodů na zdravotní pojištění u živnostníků je pravicová opozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků