Hlavní obsah

Sobotka sdělil Zemanovi jména kandidátů na ministry. Co na to prezident, nechtěl říct

Předseda ČSSD a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka v pátek v podvečer vyrazil do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, jehož seznámil s životopisy kandidátů na ministry. Blíže schůzku komentovat nechtěl. Odmítl potvrdit jakékoliv jméno ze seznamu a ani nechtěl říci, co si o jeho návrzích Zeman myslí. Debatovali spolu hodinu a půl.

Sobotka sdělil Zemanovi jména kandidátů na ministry. Co na to prezident, nechtěl říct

„Strávili jsme čas převážně diskusí o jednotlivých nominantech do vlády, ale nechci tu schůzku blíže komentovat,“ uvedl Sobotka na dotaz ohledně možných prezidentových výhrad. Chtěl prý především seznámit prezidenta o tom, „jakým směrem jdou personální úvahy vznikající koalice“.

„Nebudu komentovat jednotlivé personální návrhy,“ odmítl Sobotka dotaz na možnou nominaci Vladimíra Špidly na post ministra práce a sociálních věcí.

Oficiálně chce Sobotka jména kandidátů oznámit v pondělí po podpisu koaliční smlouvy a následné schůzce předsedů koaličních stran. Smlouvu by měly strany podepsat ve dvě hodiny odpoledne.

Možné Zemanovy výhrady

Hovoří se přitom o tom, že by Zeman mohl mít i kvůli osobním neshodám problém jmenovat například Lubomíra Zaorálka (zahraničí), Jiřího Dienstbiera (ministr bez portfeje) a Vladimíra Špidlu (práce a sociální věci) do ministerských funkcí. Sám se také nechal slyšet, že do funkce ministra obrany nejmenuje Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO.

Politici: Je to zdlouhavé

Někteří politici považují sestavování kabinetu za zdlouhavé. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje další prodlevy za neúnosné. Sněmovna by podle něj „měla dát prezidentovi najevo, že ona rozhoduje o sestavení vlády”.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Foto: Milan Malíček, Právo

Předseda KSČM Vojtěch Filip očekával, že Sobotka bude jmenován premiérem. Nicméně věří, že se tak stane po 6. lednu po podpisu koaliční smlouvy.

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit, nechtěl sestavování koalice blíže komentovat s tím, že nezná detaily. Zainteresovaní politici by však měli jednání zrychlit. Podobně zdrženlivě se vyjádřil i úřadující šéf ODS Martin Kuba.

Přehled kandidátů na ministry vznikající koaliční vlády
ČSSD
premiér
Bohuslav Sobotka
ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová Tominová
ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti
Jiří Dienstbier
ministr průmyslu
Jan Mládek
ministr školstvíMarcel Chládek
ministr vnitra
Milan Chovanec
ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek
ministr zdravotnictví
Svatopluk Němeček
ANO 2011
ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku
Andrej Babiš
ministr dopravy
Antonín Prachař
ministr obrany
Martin Stropnický
ministryně pro místní rozvoj
Věra Jourová
ministryně spravedlnosti
Helena Válková
ministr životního prostředí
Richard Brabec
KDU-ČSL
ministr bez portfeje pro vědu a inovace Pavel Bělobrádek
ministr kultury
Daniel Herman
ministr zemědělství
Marian Jurečka

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků