Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Sobotka: Použitím soukromého letadla Zeman pokazil návštěvu Číny

Návrat prezidenta Miloše Zemana z Číny letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za politickou chybu. Sobotka ve čtvrtek Radiožurnálu řekl, že Zeman tak zbytečně poškodil jinak dobrý obrázek o své návštěvě Číny.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Sobotka: Použitím soukromého letadla Zeman pokazil návštěvu Číny

"Prezident, vrcholný státník, by měl dbát na prestiž svého úřadu a na zahraniční cesty by měl cestovat vládním letadlem. A také by se z nich měl vládním letadlem vracet," řekl Sobotka.

Hrad odůvodnil Zemanův let soukromým letadlem úsporou času, prezident se tak mohl účastnit v úterý jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cestou v soukromém letadle ušetřil dvě hodiny času, na rozdíl od vládního speciálu totiž letělo bez mezipřistání. Podle mluvčího PPF Radka Stavěla prezident využil volné kapacity v jednorázově pronajatém letadle, určeném k přepravě zástupců PPF a J&T, kteří se zúčastnili podnikatelského doprovodu prezidenta.

Majitel PPF, miliardář Petr Kellner, se Zemanem navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, J&T zase během návštěvy uzavřela smlouvu s čínskou firmou CEFC.

Podle politologů není ale obvyklé, aby hlavy států cestovaly soukromým letadlem, problematické by totiž mohlo být především zajištění jejich bezpečnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků