Hlavní obsah

Zeman chválil čínskou Hedvábnou stezku i příliv čínských turistů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Miloš Zeman povzbuzuje firmy, aby se zapojily do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky, a pevně doufá, že tento projekt pomůže oživit taková průmyslová odvětví země, jako jsou železnice či obchod s nemovitostmi. Český prezident to řekl ve čtvrtek v rozhovoru s čínskou tiskovou agenturou Nová Čína, která o interview informovala v pátek.

Foto: Twitter, Jiří Ovčáček

Miloš Zeman během návštěvy Číny

Článek

Prezident poznamenal, že sní o tom, že „nová Hedvábná stezka povede přes Českou republiku do západní Evropy”.

Projektem nové Hedvábné stezky, která je známá také pod označením iniciativa Pásu a cesty (Belt and Road, BRI), se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Zeman ocenil rozsáhlý projekt infrastruktury nové Hedvábné stezky jako „skvělou iniciativu” a dodal, že pro podobný projekt je třeba mít odvahu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Miloš Zeman a Si Ťin-pching při návštěvě čínského prezidenta v Česku v roce 2016.

Podle jeho slov je Čína významnou zemí jak v politickém, tak v ekonomickém smyslu. Dodal, že se Číně úspěšně podařilo zvýšit životní standard svých obyvatel a v zemi se rozrůstá střední třída.

Zeman v rozhovoru také připomněl, že se loni zvýšil počet čínských turistů v České republice o 30 procent. „To je velmi dobré číslo,” citovala prezidenta Nová Čína. Zeman také zdůraznil, že jeho země podporuje politiku jedné Číny.

Politika jedné Číny je reakcí na vztahy mezi pevninskou Čínou a ostrovním Tchaj-wanem, který Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám