Hlavní obsah
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal Foto: René Volfík, ČTK

Sněmovní výbor chce kárné řízení s šéfem NKÚ Dohnalem

Sněmovní kontrolní výbor chce vyvolat kárné řízení s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem. Důvodem jsou údajné chyby a porušení zákona při hospodaření úřadu. Vyplývá to z usnesení, které ve středu výbor přijal. Dohnal chyby odmítá. Zprávu skupiny poslanců považuje za politickou, tendenční a zkreslenou.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal Foto: René Volfík, ČTK
Sněmovní výbor chce kárné řízení s šéfem NKÚ Dohnalem

Skupina tří poslanců z kontrolního výboru ověřovala v minulých týdnech výhrady členů vedení úřadu, tzv. kolegia, k jeho hospodaření. Poslanci zjistili řadu pochybení, například tvrdí, že úřad opakovaně upravoval rozsah zakázky tak, aby její hodnota klesla pod dva milióny korun. Tím podle nich porušoval zákon o veřejných zakázkách. Dohnal ale tvrdí, že podle zákona musel vycházet z ceny bez daně z přidané hodnoty a zákon neporušil.

V rozporu se zákonem o platech představitelů státní moci je pak podle poslanců údajně také to, že úřad prezidentovi platil pronájmy dvou bytů a ne jednoho. Úřad prý také nerespektoval usnesení vlády. Dohnal ale tvrdí, že usnesení vlády se na NKÚ nevztahují, protože podle ústavy jde o vnější kontrolní orgán.

Dohnal dnes poslancům mimo jiné řekl, že již ráno požádal velké auditorské firmy, aby zkontrolovaly legálnost a hospodárnost počínání úřadu v bodech, které mu poslanci vytýkají. Auditorské firmy také požádal, aby mu předložily nabídky na audit hospodárnosti využívání státního i najatého soukromého majetku.

Na plénu Sněmovny

Výbor také chce, aby se celou záležitostí zabývala Sněmovna na nejbližší schůzi a aby pověřila některý ze svých orgánů kontrolou hospodaření NKÚ. Místopředseda úřadu Libor Ježek zdůraznil, že pouze Sněmovna je oprávněna kontrolovat hospodaření úřadu. Jak ale řekl již dříve, samotný audit může uskutečnit i soukromá firma. Nutné je podle něj, aby to byl subjekt nepodléhající kontrole NKÚ.

Kárné řízení může zahájit Kárná komora úřadu i na návrh Sněmovny. Pokud se podle zákona o NKÚ vysloví pro odvolání prezidenta z funkce, pak může Sněmovna navrhnout prezidentu republiky, aby šéfa kontrolního úřadu odvolal. Dohnal je přitom ze zákona v čele Kárné komory, zákon ale uvádí, že pokud obvinění směřuje proti němu, zastoupí ho viceprezident. Tím je bývalý poslanec ČSSD Miloslav Kala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků