Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Sněmovna zrušila povinný souhlas obou rodičů s léčbou potomka

Sněmovna v úterý potvrdila svou verzi předlohy, která ruší povinný souhlas obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Uvádí, že v některých případech bude stačit jen souhlas dítěte. Poslanci nepřistoupili na senátní úpravy novely zákona o zdravotních službách, které ji měly podle autorů doplnit tak, aby nepůsobila další potíže. Norma míří k podpisu prezidenta stejně jako zákon, o léčivech, který zavádí elektronické recepty.

Foto: Profimedia.cz
Sněmovna zrušila povinný souhlas obou rodičů s léčbou potomka

Povinný souhlas obou rodičů zavedla od loňského dubna zdravotnická reforma. Opatření ale přineslo potíže. Za nyní navrhovanou úpravou stojí ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Novela uvádí, že by sice mohl stačit souhlas dítěte s léčbou, lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Nahlížet do dokumentace bez souhlasu pacienta nepůjde

Senát navrhoval formulaci, podle které bude nutný souhlas rodiče nebo opatrovníka, názor dítěte se má zohlednit. V případě, že lékař musí provést zákrok k záchraně života a rodič nebo opatrovník s tím nesouhlasí, nebude muset jejich názoru dbát. Pokud zákrok není neodkladný, lékař by se měl obrátit na soud. Ustanovení by se vztahovala i na nesvéprávné lidi.

Novela rovněž mění podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou.

Poslanci také novelou poskytli jeslím více času na jejich přeměnu ze zdravotnického zařízení, a to až do konce letošního roku. Do takzvané domácí péče zahrnuli například i zařízení sociálních služeb nebo zařízení ústavní výchovy. Nyní je možná jen u pacienta doma.

Senát chtěl do předlohy vrátit oprávnění pro pověřené zástupce komor lékařů, aby mohli vstupovat do zdravotnické dokumentace bez souhlasu pacienta.

Schválení se dočkala i novela zákona o léčivech, která počítá s tím, že od roku 2015 budou recepty vydávány v elektronické formě. Tradiční papírové recepty by měly po přechodném období zmizet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků