Hlavní obsah

Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě ještě dnes

Poslanecká sněmovna ještě v úterý rozhodne, zda menšinová vláda ODS v čele s Mirkem Topolánkem získá důvěru. Původně se očekávalo, že rozprava se protáhne a poslanci budou hlasovat až ve středu. Premiér v úvodním projevu vypočítal důvody, proč by poslanci jednotlivých stran měli vládu podpořit. Že kabinet důvěru získá, je ale nepravděpodobné.

Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě ještě dnes

Překvapit by museli poslanci ČSSD nebo KSČM. Zákonodárci těchto stran mají dohromady přesně polovinu hlasů. Už dříve ale řekli, že zvednou ruku proti vládě. Tři zástupci KDU-ČSL, expředseda Miroslav Kalousek a poslanci Libor Ambrozek a Ladislav Šustr už dali najevo, že místnost při hlasování opustí. [celá zpráva]

Hlasování o vládě začne 17:40, každý poslanec při něm vstane a řekne, zda je pro či proti.

Topolánek v úvodním projevu shrnul program vlády, který podle něj vychází vstříc i levici. "Ačkoliv jde o vládu menšinou, bylo mojí ambicí postavit vládu s většinovým programem," řekl Topolánek. Zdůraznil, že vláda má zemi jen dovést k předčasným volbám a jejím hlavním cílem bude snížit počet poslanců na 199, aby již ve Sněmovně nemohlo znovu dojít k patové situaci.

Celý projev Mirka Topolánka najdete ZDE

Paroubek si z rozpravy ukrojil 40 minut

Po Topolánkovi mluvil k poslancům šéf komunistů Vojtěch Filip, podle kterého je programové prohlášení nesourodým kompromisem. Vláda ODS podle něj není důvěryhodná.

Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Vlasta Parkanová následně vystoupila s prohlášením, ve kterém poměrně kriticky zhodnotila dosavadní působení vlády. Nakonec ale konstatovala, že menšinová vláda ODS je za současné situace pro KDU-ČSL nejmenším zlem, a proto většina lidoveckých poslanců bude hlasovat pro vládu.

Bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kaslousek vzápětí oznámil, že on vládě svůj hlas nedá a odejde z jednací síně. Zdůvodnil to rozporem mezi záměrem kabinetu vládnout jen devět měsíců do předčasných voleb a obsáhlým programovýcm prohlášením, které je úkolem na celé volební období.

Jak probíhá hlasování o vládě

Při hlasování o důvěře vládě, musí nahlas říci svůj postoj každý poslanec jednotlivě. Poté, co předseda vlády přednese žádost o důvěru, probíhá rozprava, v níž mohou zákonodárci vystoupit. Může trvat několik hodin i dní.

 

Když rozprava skončí, hlasují poslanci o důvěře vládě. Předseda Sněmovny v abecedním pořadí čte jména přítomných poslanců, každý vstane a řekne, zda je pro nebo proti návrh vládu podpořit, či zda se hlasování zdržuje. Předseda Sněmovny nečte jména od začátku abecedy, ale začíná jménem poslance, který je předtím vylosován.

S dosud nejobsáhlejším projevem přišel předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ve zrhuba čtyřicetiminutovém vystoupení nejdříve vyzdvihl úspěchy vlád sociální demokracie. Potom zkritizoval některé z ministrů Topolánkvy vlády, zejména Ivana Langera, Vlastimila Tlustého a Alexandra Vondru. Na závěr zopakoval dlouhodobé důvody ČSSD, proč nepodpoří vládu ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků