Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájil návštěvu Rakouska setkáním s krajany. Vpravo je velvyslankyně Ivana Červenková. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Snad to v Rakousku přejdou mlčením, kritizuje opozice Zemanův projev ke krajanům

Úterní projev prezidenta Miloše Zemana při setkání s krajany v Rakousku, jehož přepis zveřejnil Hrad na svých stránkách, zkritizovala parlamentní opozice. Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN mluví o smutném obrázku a o chybějící moudrosti a vyjadřují naději, že si projevu nevšimnou rakouská média.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájil návštěvu Rakouska setkáním s krajany. Vpravo je velvyslankyně Ivana Červenková. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Snad to v Rakousku přejdou mlčením, kritizuje opozice Zemanův projev ke krajanům

Zeman je známý projevy pronášenými spatra, v tomto případě však jeho řeč působila dost nesourodě. Prezident například často měnil témata, vracel se do minulosti k osobním vzpomínkám, které hned opouštěl, a podobně.

„‏Projev Miloše Zemana ke krajanům ve Vídni. Z přirozené úcty k prezidentskému úřadu doufám, že ho snad rakouská média přejdou zdvořilým mlčením,“ komentoval přepis Zemanova proslovu místopředseda ODS Martin Kupka.

„Říkala jsem si, že bych se takhle po ránu také zkusila sklonit před moudrostí pana prezidenta, a zkusila jsem ji hledat v jeho vystoupení před krajany ve Vídni. Co čert nechtěl, nic jsem nenašla,“ uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

„Smutný obrázek státnickosti hlavy našeho státu,“ napsal na Twitteru o Zemanovu projevu předseda lidovců Marek Výborný.

Zeman v projevu mimo jiné kritizoval Häupla, kterému v roce 2017 udělil Řád bílého lva, za to, že vídeňská radnice nefinancuje českojazyčnou školu. Vyzval ho také, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi.

„Vy jste se zachmuřil, pane exprimátore. To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval, já jsem upřímný člověk,“ řekl také Zeman.

Český prezident v projevu také uvedl, že by chtěl využít absence Zelených v rakouském i českém parlamentu k prosazení stavby kanálu Dunaj–Odra–Labe. Prohlásil také, že očekává podporu projektu od rakouského ministra dopravy Norberta Hofera, kterého podpořil, když neúspěšně kandidoval na rakouského prezidenta. „Teď si to vyberu,“ řekl Zeman.

Prezident je v Rakousku na třídenní návštěvě, během které má na programu řadu oficiálních setkání (program zde), do Česka se vrací ve čtvrtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků