Hlavní obsah
Milan Chovanec, v pozadí Jan Hamáček Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Slovy o volbách Babiš tlačí strany do kouta, zní z ČSSD a TOP 09

Výrok premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) o možnosti předčasných voleb pokládá úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec za přípravu na druhé kolo jednání o vládě. Rovněž podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila jde o taktický výrok, kterým chce Babiš tlačit zejména sociální demokracii „do kouta”. Uvedli to v nedělním diskusním pořadu televize Prima.

Milan Chovanec, v pozadí Jan Hamáček Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Slovy o volbách Babiš tlačí strany do kouta, zní z ČSSD a TOP 09

Babiš připustil v rozhovoru pro sobotní Právo předčasné volby, pokud jeho druhá vláda nezíská ve Sněmovně důvěru. Podporu pro ni by chtěl získat do konce února. Chovanec soudí, že jde o určité vyhrožování, aby další jednání o novém kabinetu dospěly k dohodě. „Andrej Babiš ví, jak uhodit hřebíček na hlavičku,” řekl Chovanec.

Hamáček: Je to nátlak

Podobně jako Chovanec se vyjádřil v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Hrozit předčasnými volbami je opravdu nátlak, uvedl. Podotkl také, že ve Sněmovně nevidí vůli k rozpuštění dolní parlamentní komory, což by byla cesta k novým volbám.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v neděli komentoval Babišovy výroky slovy, že Babiš „je zvyklý tlačit věci dopředu”. Konec února pro dokončení rozhovorů o vládě Vondráček chápe jako ideální předpoklad, na týdnu nebo dvou týdnech navíc by podle něho nezáleželo.

„Náš úkol je stabilní vláda s důvěrou,” řekl Vondráček v debatě v České televizi. Soudí, že třetí pokus k sestavení kabinetu, při němž by kandidáta na premiéra navrhoval on jako šéf Sněmovny, nebude zapotřebí.

Nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Pospíšil poukázal na to, že ANO nemá ústavní většinu nutnou pro rozpuštění Sněmovny. Jinak by mohl dolní komoru rozpustit po neúspěšném třetím pokusu o sestavení vlády s důvěrou prezident Miloš Zeman, který ale deklaroval, že předčasné volby nechce, připomněl šéf TOP 09. Zdůraznil, že politickou odpovědnost za sestavení vlády má hnutí ANO vzhledem k vítězství v říjnových volbách. Pokud se to hnutí nepodaří, půjde o selhání ANO a Babiše, dodal Pospíšil.

Čekání na výsledky sjezdu ČSSD

Chovanec i Pospíšil zmínili možný kabinet na půdorysu ANO, SPD a KSČM. ANO ale nyní čeká, jak dopadne sjezd sociální demokracie v polovině února. Chovanec, jeden z kandidátů na předsedu strany, soudí, že ČSSD potřebuje zejména vlastní restart. Jediná ambice ČSSD k vládě je podle něho ta, aby byla proevropská, což se podle Chovancova dřívějšího vyjádření neslučuje s názory Okamurova hnutí SPD. „My v ní vůbec nemusíme sedět,” řekl v neděli statutární místopředseda ČSSD.

Hamáček, další z předsednických kandidátů strany, vládní spolupráci s ANO připustil. „Jaký bude mandát sociální demokracie pro jednání s ANO, rozhodne náš sjezd,” řekl Hamáček v ČT. Názory v sociální demokracii nejsou podle něho jednotné.

Lídři ČSSD a TOP 09 v diskusi v televizi Prima shodně uvedli, že se případných předčasných voleb neobávají. Podle Chovance ale nutné nejsou. Hamáček označil předčasné volby za "nekomfortní variantu". Pospíšil mluvil v souvislosti s volbami o případné spolupráci středových a pravicových stran. Z jeho vyjádření vyplynulo, že jde zejména o Starosty a nezávislé a o KDU-ČSL.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků