Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

Slovence unesené na Kavkazu má pomoci petice i Klaus

Případ Slovenky Miriam Jevíkové, unesené v oblasti severního Kavkazu, zůstává stále nevyřešen. Věznitelé požadují za její propuštění jeden miliónů dolarů (asi 26 mil. Kč). Pomoci na svobodu by ji mohla nová petice sepsaná novinářem Jiřím Štětinou a Organizací na pomoc uprchlíkům (OPU), pro níž pracovala.

Foto: Jiří Smutný
Slovence unesené na Kavkazu má pomoci petice i Klaus

Jevíková, studentka Karlovy univerzity v Praze, zmizela letos v květnu. Právě cestovala za přáteli do Ingušska a Čečenska. [celá zpráva

V uplynulých měsících se nepodařilo zatím neznámé únosce vypátrat, ani kontaktovat. Ti se ale hlásí sami a stále opakují, že trvají na miliónovém výkupném. [celá zpráva]

"Domnívám se, že na případu zatím pracuje jen policie české republiky," řekl Novinkám ředitel OPU Martin Rozumek.

Žádost prezidentu Klausovi

Organizace v minulosti zaslala mimo jiné dopis českému prezidentovi Václavu Klausovi. Žádala ho, aby se obrátil na svůj ruský protějšek Vladimira Putina a urychlil vyšetřování.

"Prezidentská kancelář nám odpověděla, že bude informovat českého velvyslance v Moskvě Jaroslava Baštu. Ten má případ sledovat," popsal Rozumek s tím, že ruské úřady "v pátrání příliš nepokročily".

"Pokusíme se na českého prezidenta obrátit ještě jednou. Snažíme se získat vlivné osobnosti a Klaus označil své vztahy s Putinem za přátelské. Pomoc by tedy určitě mohl," přiblížil dále Rozumek.

Petice na internetu

Pomoci mladé ženě se snaží rovněž nová petice OPU a novináře Štětiny. Je dostupná na internetové adrese Miriam Jevíková. K dnešnímu dopoledni ji podepsaly více než tři stovky lidí. Mezi nimi i pražský senátor Martin Mejstřík a filozof Erazim Kohák.

Iniciátor výzvy apeluje na spoluobčany, aby se pokusili mladé ženě pomoci, například zasíláním dopisů odpovědným politikům.

"Mluvte prosím o Miriam s lidmi ze svého okolí. Pokud máte možnost publikovat, pište o ní. Dotazujte svého poslance, senátora, co dělá ve věci Miriam Jevíkové. Jakákoli veřejná aktivita, která může napomoci jejímu osvobození, je vítána," vyzývá internetová stránka.

Organizování petice v úterý na návštěvě Prahy ostře odmítl slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan. Jak uvádí ČTK, takové akce podle něj "jen komplikují probíhající vyjednávání s únosci".

Příští týden OPU rozhodne, zda vypíše na záchranu Jevíkové finanční sbírku.

Záhadná SMS

Pracovníci OPU viděli naposledy Jevíkovou 23. května. Žena se poté - i přes varování - rozhodla navštívit své přátele v Ingušsku a Čečensku.  

Na domluvenou schůzku na hranici mezi Severní Osetií a Ingušskem už nedorazila. Namísto toho pak v ingušské Nazrani obdrželi její blízcí 1. června textovou zprávu. Mladá žena v ní psala, že ji někdo "vláčí po poli". [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků