Hlavní obsah
Jeden z obrazů cyklu Slovanská epopej ve Veletržním paláci Foto: Petr Hornik, Právo

Slovanskou epopej obdivovalo přes 380 tisíc diváků

Posledním dnem konce roku 2016 se natrvalo uzavřela ve Veletržním paláci v Praze stálá expozice Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která tam byla otevřena od 10. května 2012. Dočasnou výstavu, kterou jako kurátor připravil Karel Srp, zhlédlo 380 560 návštěvníků. Restaurátoři a pracovníci Galerie hlavního města Prahy nyní připravují její přepravu do Japonska.

Jeden z obrazů cyklu Slovanská epopej ve Veletržním paláci Foto: Petr Hornik, Právo
Slovanskou epopej obdivovalo přes 380 tisíc diváků

Obrazy dopraví specializovaná firma Kunsttrans Praha v doprovodu českých restaurátorů. Není také vyloučeno, že Muchova Slovanská epopej bude vystavena i v Číně.

Zastupitelstvo hlavního města Prahy má v dohledné době rozhodnout o tom, kde bude Slovanská epopej trvale vystavena, až se vrátí z turné po Asii. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy měl do konce roku předat magistrátu veškeré podklady k předem vytipovaným lokalitám.

Hledání nového místa

Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) Právu řekl, že někdy příští týden by měla být připravena prezentace nejlepšího možného umístění. Mezi vytipovaná místa patří Letná, Žižkov, Eliščiny lázně, bývalé Branické ledárny, Těšnov nebo Výstaviště Praha v Holešovicích.

„Doba je k projektu příhodná, finanční prostředky máme, takže nic nebrání tomu, aby Praha připravila důstojnou stálou expozici Muchovy Slovanské epopeje,“ řekl radní a dodal, že městu jde o to, aby to bylo nejen muzeum, ale současně i živé kulturní centrum, kam se lidé budou pravidelně vracet.

Výstava Slovanské epopeje v Japonsku se uskuteční od 8. března do 5. června 2017 v Tokiu. Hlavními pořadateli jsou National Art Center Tokyo, Magistrát hlavního města Prahy a Galerie hlavního města Prahy.

Věnována s podmínkou

Podle znaleckého posudku se Muchovy obrazy nacházejí ve velmi dobrém technickém stavu. Toto tvrzení napadl v pondělí Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Podle jeho názoru posudek vypracoval restaurátor Michal Tomek za jediný den, což se při velikosti obrazů (640 metrů čtverečních) nedá seriózně stihnout.

Lidé se vydali na pochod ulicemi Moravského Krumlova.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Na Slovanské epopeji Mucha pracoval v letech 1910–1928 a jeho projekt financoval americký milionář Charles R. Crane, přítel T. G. Masaryka. Už v roce 1913 Mucha a Crane veřejně oznámili, že Slovanská epopej bude věnována městu Praze s podmínkou, že město obrazy umístí do speciálního pavilónu vybudovaného na náklady obce.

V září 1928 Mucha odevzdal dílo primátoru města Prahy a epopej byla vystavena ve Veletržním paláci u příležitosti oslav deseti let samostatnosti československého státu. Od 30. let minulého století byly Muchovy obrazy uloženy na různých místech v depozitářích, od roku 1950 se nacházely v Moravském Krumlově, kde byla od roku 1963 Slovanská epopej vystavena pro veřejnost.

Z výstavy v pražském Klementinu

Foto: Petr Horník , Právo

Smlouva o zápůjčce do Moravského Krumlova vypršela v roce 2010 a po mnoha politických tahanicích byla Slovanská epopej vystavena od května 2012 v Praze.

Malířův počin nebyl v jeho době kritiky přivítán. Jaromír Pečírka, profesor dějin umění, tvrdil, že autorovo pojetí historických událostí zklamalo očekávání. Josef Čapek, spisovatel, malíř a novinář, rozvířil i otázku, zda vůbec stojí za to, aby Praha Slovanskou epopej jako dar přijala a starala se o ni. A malíř František Muzika psal o soukromém vlastenčení pana Muchy průměrné umělecké kvality.

Malíř nalezl zastání jen u Františka Xavera Harlase, tehdejšího ředitele Muzea hlavního města Prahy, který prohlásil, že Slovanská epopej je dílem, které přerůstá měřítko své doby. Odpovídající odborné rehabilitace se Mucha dočkal až v posledních třiceti letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků