Hlavní obsah
Hlasování v Senátu Foto: Milan Malíček, Právo

Senátoři odmítli vládní daňový balíček

Senátoři ve středu zamítli vládní daňový balíček. Krok horní komory, kde má většinu opoziční ČSSD, se očekával. Návrh vlády počítá s jednoprocentním zvýšením daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a ruší některé daňové výhody. Veto Senátu může koalice za dva týdny přehlasovat ve Sněmovně. S přijetím balíčku počítá státní rozpočet na příští rok.

Hlasování v Senátu Foto: Milan Malíček, Právo
Senátoři odmítli vládní daňový balíček

"Je to balíček zoufalství vlády a vládní koalice," prohlásil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Všichni dobře víme, že se nevybere ani o korunu více," doplnil předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.

Šéf komory Štěch také zpochybnil tvrzení, že se jedná o dočasná opatření, která by měla do tří let skončit.

Není času nazbyt

Včasné přijetí by mohl zkomplikovat prezident Václav Klaus. Na něj bude podle Štěcha vyvíjen tlak, aby balíček co nejdříve podepsal.

Pokud by se balíček nepodařilo prosadit do konce měsíce, od příštího roku by platila sjednocená sazba DPH ve výši 17,5 procenta. Citelněji by se patrně zvýšily ceny potravin nebo léků, které nyní patří do snížené 14procentní sazby. Levnější by naopak mohlo být spotřební zboží, které podléhá 20procentní sazbě DPH.

Řešit by se to podle sociálních demokratů dalo rychlým přijetím další novely, kterou by se sazby ponechaly aspoň na současné úrovni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků