Hlavní obsah
Martin Červíček (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo

Senátoři navrhují změnu ústavy. Zakotvit do ní chtějí právo bránit život zbraní

Senátoři chtějí doplnit Listinu základních práv a svobod o právo bránit sebe a život jiného člověka zbraní. Novela z pera 34 senátorů má čelit odzbrojovacím tendencím Evropské unie. Nyní návrh projedná Poslanecká sněmovna.

Martin Červíček (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo
Senátoři navrhují změnu ústavy. Zakotvit do ní chtějí právo bránit život zbraní

Senát chce ústavní novelou rozšířit Listinu základních práv a svobod o ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

„Změna tak navrhuje explicitní právo na ochranu života. Stanovuje, že může jít o obranu se zbraněmi,“ vysvětlil předkladatel senátního návrhu Martin Červíček (ODS)

S ním ho navrhlo i dalších 34 členů horní komory jako například Tomáš Goláň (SEN 21), Miloš Vystrčil (ODS) nebo Ivo Bárek (ČSSD).

„Vzhledem k významu práva na život, které je právo nejzákladnější, návrh považuje za správné symbolicky povýšit toto právo na úroveň ústavní,“ píše se v důvodové zprávě.

„Území Čech, Moravy a Slezska lze z dlouhodobého hlediska považovat za relativně bezpečné, přesto však dochází k individuálnímu násilí. Zbraní může být vše, čím lze učinit zásah vůči lidskému tělu důraznější. Může to být chladná zbraň (nůž, sekera), jejichž držení zpravidla zákon neomezuje, anebo střelná zbraň,“ stojí dál ve zprávě.

Senátoři ve čtvrtek novelu schválili. Ta teď poputuje do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že se jedná o změnu Ústavy, musí ji podpořit tři pětiny poslanců, tedy 120.

Anketa
Jak se díváte na snahu zakotvit právo bránit sebe či druhé se zbraní v Listině základních práv?
Podporuji to
79.1 %
Jsem spíš proti
5.3 %
Jsem rozhodně proti
12.8 %
Je mi to jedno
2.8 %
Celkem hlasovalo 10660 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků