Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Senátoři kývli na zrušení druhého důchodového pilíře

Druhý pilíř důchodového spoření definitivně skončí, senátoři ve čtvrtek odsouhlasili jeho zrušení. Pro jich hlasovalo padesát, proti osm. Do druhého pilíře, který v roce 2013 prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS), vstoupilo 85 tisíc lidí.

Foto: Milan Malíček, Právo
Senátoři kývli na zrušení druhého důchodového pilíře

Lidé, kteří do systému přispívali, by měli dostat své peníze nazpět nejpozději do ledna 2017. „Nikdo z nich na tom nebude tratit, své peníze dostanou zpátky,” prohlásil místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD).

„Jsem rád, že ten zákon rušíme. Úplně nejraději bych byl, kdyby vůbec nevznikl. Změny důchodového systému se mají dělat v širší koalici,“ dodal.

Návrh zákona o ukončení důchodového spoření také počítá s tím, že bude výhodnější penzijní připojištění, tedy dosavadní třetí pilíř.

Zrušení druhého pilíře dlouhodobě kritizuje pravicová opozice. Vadí jí, že vláda nenavrhuje alternativní řešení, úpravy ve třetím pilíři podle ní nejsou dostatečné. [celá zpráva]

Návrh zákona musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Druhý důchodový pilíř
Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků