Hlavní obsah
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (vlevo) s kolegy při řízení schůze horní komory. Foto: Michaela Říhová, Právo

Senát bude o Lisabonu jednat asi až v dubnu

Senátoři budou hlasovat o Lisabonské smlouvě možná až v dubnu. V úterý o tom rozhodl zahraniční výbor horní komory. Odklad prosadili senátoři za ODS, které podpořil i nestraník zvolený za zelené Jaromír Štětina. ODS chce, aby přijetí Lisabonské smlouvy předcházelo schválení zákona, který by přesně definoval možnost přenesení kompetencí české vlády na Brusel.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (vlevo) s kolegy při řízení schůze horní komory. Foto: Michaela Říhová, Právo
Senát bude o Lisabonu jednat asi až v dubnu

Tato norma by měla obsahovat vázaný mandát pro vládu, což znamená, že by kabinet musel pro jakékoliv přenesení kompetencí z národní na evropskou úroveň žádat o souhlas Sněmovnu a Senát.

Senátor Štětina své rozhodnutí podpořit další odklad schvalování odůvodnil tím, že chce "aby byl schválen radar i Lisabonská smlouva". Chce stejně jako ODS dosáhnout toho, aby také Sněmovna podpořila smlouvy o umístění a provozu americké radarové základny v Česku. Senát tyto smlouvy už schválil loni v listopadu, Sněmovna je ale stále odkládá.

Sněmovna by měla rozhodnout příští týden

Ke schvalování Lisabonské smlouvy se má Sněmovna znovu sejít nejdříve příští úterý. Také poslanci hlavně z ODS preferují před schválením smlouvy přijetí prováděcí normy s vázaným mandátem pro vládu.

Senát by se podle senátora a vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) mohl v návaznosti na jednání Sněmovny sejít ke schvalování smlouvy i prováděcí normy v dubnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků