Hlavní obsah
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek Foto: Jan Handrejch, Právo

Šéf poslanců ANO řešil reklamu v Praze také se Švachulou

Někdejší první místopředseda hnutí ANO a stávající šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek podle serveru Seznam Zprávy řešil v minulosti miliardovou zakázku na pronájem reklamních ploch pražského dopravního podniku (DPP), přestože ve sporu nijak oficiálně nefiguroval a ani z titulu své funkce nemohl.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek Foto: Jan Handrejch, Právo
Šéf poslanců ANO řešil reklamu v Praze také se Švachulou

Dokonce se prý kvůli tomu v roce 2016 spojil s tehdejším místostarostou městské části Brno-střed a nyní obžalovaným Jaroslavem Švachulou, který měl v té době blízké vztahy s nyní již bývalým předsedou antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petrem Rafajem a byl navíc členem rozkladové komise v tomto úřadu.

Na ÚOHS právě na jaře roku 2016 doputoval podnět samotného DPP, zda tehdejší smlouva o pronájmu reklamních ploch se společností Rencar není neplatná.

ANO dostalo slevu

Faltýnkovo angažmá v případu údajně vyplývá ze zápisků v jeho diáři z té doby, které zveřejňuje server Seznam Zprávy. Podle něj Faltýnek v letech 2014 až 2018, kdy byla primátorkou Adriana Krnáčová (ANO), řešil nejen zakázku DPP, ale prý i řadu dalších citlivých obchodních sporů, které měly pro vládní hnutí důležité souvislosti.

Ve sporu šlo o to, že pražský dopravní podnik vypověděl nejprve smlouvu na pronájem reklamních ploch společnosti Rencar, přestože je v této firmě minoritním vlastníkem. Poté, co Rencar o smlouvu přišel, získala ji konkurenční firma Big Board, kterou podle Seznamu vede a spoluvlastní Faltýnkův kamarád Richard Fuxa. Hned před následujícími sněmovními volbami v roce 2017 dostalo údajně ANO od této firmy slevu přes 70 procent na billboardy v Praze.

Faltýnek prý ve svých poznámkách časově předcházel zmíněným událostem. Zaprvé předvídal konec smlouvy s firmou Rencar, kterou napadl sám dopravní podnik u antimonopolního úřadu. A šéf poslanců ANO si podle serveru chtěl „pohlídat“ verdikt ÚOHS, proto si na oranžový papírek napsal: „J. Švachula. Rozhodnutí ÚOHS. Rencar – kdy bude?“

Tentýž Švachula nyní u soudu čelí obžalobě ze zmanipulování řady zakázek na brněnské radnici a z korupce s tím související. V té době vlivný politik ANO na Brněnsku Švachula se skutečně případem Rencaru podle zdrojů Seznamu neoficiálně na antimonopolním úřadu zabýval.

Rozhodnutí ÚOHS pak dopadlo údajně tak, jak si jmenovaní přáli: smlouva Rencaru v pražském dopravním podniku je neplatná, DPP musí v kauze, kdy udal sám sebe, zaplatit pokutu milion korun.

Zapsal si nástupce

Z dalších poznámek Faltýnka v diáři pak prý vyplývá, kdo měl lukrativní zakázku DPP získat, přestože se teprve řešil spor mezi podnikem a stávajícím provozovatelem: „Rencar (šipka) B. B. (Hanč), Adriana. Může se postoupit? Jaký je zájem,“ zní zápisek na čtverečkovaném archu papíru.

Z toho údajně plyne, že Faltýnek už předem zmiňoval společnost Big Board (B. B.), která pak skutečně pronájem reklamních ploch získala. V diáři uvedený Marek Hanč je bývalým pracovníkem této společnosti a v době, kdy Faltýnek zápisek učinil, byl navíc mediálním poradcem hnutí ANO.

V podobném duchu je pak prý i další Faltýnkova poznámka: „JC Deco (firma JCDecaux je majoritní vlastník Rencaru, pozn. red.) – šipka – BigBoard… Má být výhodnější.“

Faltýnek ale popřel, že by do sporu zasahoval, jen se prý zajímal o dění v metropoli. A také zástupci DPP tvrdí, že vypovězení smlouvy s Rencarem a podpis nové s Big Boardem bylo pro tento podnik výhodné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků