Hlavní obsah
Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo

Schwarzenberg: Když nebude správný kandidát, půjdu i do nepřímé volby o Hrad

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg exkluzivně v rozhovoru pro Právo poprvé připustil svoji účast ve volbě nástupce Václava Klause, a to i v případě, že přímá volba, kterou dosud svoji účast podmiňoval, neprojde. „Opravdu nemohu vyloučit, že se prezidentské volby zúčastním i v případě, že přímá volba nebude prosazena,“ řekl v rozhovoru.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo
Schwarzenberg: Když nebude správný kandidát, půjdu i do nepřímé volby o Hrad

Pane předsedo TOP 09, o víkendu vás čeká volební sněm v Hradci Králové. Je vůbec nutné ho pořádat, když je jasné, jak to dopadne? Vy budete předsedou, Miroslav Kalousek prvním místopředsedou…

Volby musí vždycky probíhat, jinak bychom ztratili charakter demokratické strany. Myslím, že i když toho času nebude protikandidáta, tak je výrazný znak demokratické strany, že se předsednictvo a vedoucí papaláši postaví k volbám a že je možnost volit.

Budete kandidovat na prezidenta?

Já bych rád tady v klidu dokončil na ministerstvu svoji činnost, pak bych byl spokojen a z politiky bych v klidu odešel.

Už jste ale řekl, že kdyby byla přímá volba, že byste do toho šel.

Mě pranice baví. Volebního boje jsem si vždycky užíval, to je zajímavé. Mám ale obavy, že už k tomu nikdy nedojde, protože přímá volba se očividně neuskuteční.

Odmítáte, že byste šel do parlamentní volby?

Nikdy neříkej nikdy. Opravdu nemohu vyloučit, že se prezidentské volby zúčastním i v případě, že přímá volba nebude prosazena. Člověk v politice nikdy nemá říkat definitivně ne. To je největší chyba, kterou člověk může udělat, ale řekněme, že mě to na ministerstvu zahraničí víc baví. Nesmíte zapomínat, že jsem dva a půl roku sloužil na Hradě.

Ale jako podržtaška, teď by vám tašky nosili.

Děkuji mockrát za ten výraz.

Sám jste ho nedávno použil.

Samozřejmě, ale jako spolupracovník prezidenta jsem zjistil, jaký ten job je, a tady se mi víc líbí.

Ale tam byste si mohl pouštět pusu na špacír víc a s větším ohlasem.

Můžete si představit to pobouření, kdyby prezident si pustil hubu tak na špacír, jak to ministr zahraničí Schwarzenberg dělá? No nazdar.

Co by se tedy muselo stát, abyste šel i do parlamentní volby?

Dosti to bude záviset na tom, jestli bych byl přesvědčený, že nějaký kandidát je správný člověk. Pak bych do toho nešel.

To znamená, že ještě žádný kandidát, o kterém byste byl přesvědčen, že je ten pravý, se tady neobjevil?

Nejsem ještě přesvědčen. Všechna jména, která slyším, jsou samá ctihodná jména, ať je to Švejnar, Sobotka, Němcová nebo Rychetský. Ale není nikdo, s kým bych se stoprocentně ztotožnil.

Zpátky k vašemu sjezdu. Teď protikandidáta nemáte, ale roste vám ve straně konkurence?

To doufám. Bylo by zoufalé, kdyby ne.

Kdo by vás mohl nahradit, kdyby se s vámi něco stalo?

Kdybych měl automobilovou nehodu, je jich počínaje Kalouskem několik.

Myslíte si, že by strana byla životaschopná v čele s Miroslavem Kalouskem?

Zajisté. To je osvědčený starý borec, o toho nemám strach.

I když policie začíná prověřovat, zda se nechal uplatit?

Na předsednictvu byl pan Kalousek důkladně vyzpovídán a podle toho, co nám řekl, je to očividně volovina.

Co říkáte na to, že trestní podání na něj podal koaliční partner, místopředseda VV Jarolím?

V Rakousku jsem se naučil z vládních koalic krásné pravidlo – je protivník, je nepřítel, je úhlavní nepřítel, pak je koaliční partner a vrcholem je ovšem spolustraník.

To říkáte z vlastní zkušenosti? Někdo vám něco ve straně provedl?

Je výhoda, že strana ještě je krátkodobá, ale bezesporu se u nás objeví roztržky jako v jiných stranách. Kde má největší odpůrce pan premiér? V ODS! To patří bohužel k pravidlům politiky.

V koalici to vře. Čím více se přibližují stranické sjezdy, tak se každý šéf strany musí projevit jako silný lídr.

Ještě k činům a slovům Miroslava Kalouska. Zfackoval podle jeho slov spratka na ulici…

Že někomu praskly nervy, je jasné, ale já nepovažuji výchovnou facku za neštěstí. Já jsem ji od otce taky bohužel dostal, když jsem byl drzý, v tom mi naprosto neškodil. A i v tomto případě bych si troufal říci, že to dotyčnému neškodilo. Když je někdo drzý, tak je rozumnější mu dát pár facek než potom žalovat před soudem.

Taky řekl, že premiér je voděn jako loutka pražskými kmotry a europoslance ODS nazval idioty…

Za to se omluvil. Ale já vám něco řeknu. Samozřejmě že někteří lidé vytýkají Kalouskovi jeho výroky. Ovšem já si sám někdy pustím hubu na špacír, takže to Kalouskovi vytýkat nemůžu. Na to nemám „gebír“. Kdybych byl diplomatický a opatrný ve svých vlastních výrocích, tak bych je někomu mohl vyčítat. Ale anžto nejsem, tak se necítím oprávněn kohokoliv kritizovat, protože to je moje vlastní slabost taktéž.

V této souvislosti padlo od premiéra Nečase, že má strach o Kalouskovo zdraví. Nepozorujete na něm nějaké zdravotní potíže?

To byl politický výrok, kterými se politici častují. Doufám, že tyto výroky neberete vážně.

Máte pocit, že se koaliční soužití uklidnilo?

Vře to. Čím více se přibližují stranické sjezdy, tak se každý šéf strany musí projevit jako silný lídr a musí ukazovat ramena.

Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09), premiér Petr Nečas (ODS) a poslanec Radek John (VV)

Foto: Petr Hloušek, Právo

Vicepremiérka Peake z VV má prý z jednání TOP 09 pocit, že chce koalici rozbít.

Blbost, s odpuštěním. Samozřejmě to tak bude říkat, to patří ke koaličním škádlením, ale není pro to jediný logický důvod. Za prvé chceme, aby všechny reformní zákony prošly. Za druhé co bychom z toho dneska měli? Nic. Samozřejmě všichni, kteří se o reformy zasazují, teď zažívají a budou ještě zažívat pokles preferencí.

Nejste z toho nervózní?

Nejsem, protože jsem věděl, že to tak bude. V okamžiku, kdy jsme se tehdy rozhodli, že tři reformní ministerstva převezmeme a vzdáme se příjemných ministerstev, kde se prachy rozdávají, tak jsme věděli, že na tom můžeme pouze tratit. Počet našich voličů potom bude poloviční. Když jdete do války, máte prostě ztráty.

Příští období budete asi přežívat v opozici?

Musel by se stát zázrak, abychom byli někde jinde.

U nás se koalice tvoří těžko, šli byste po volbách se sociální demokracií do vlády?

Myslím, že by to pro nás nebylo rozumné, ale uvidíme, co přinese hospodářská krize. Neočekávám, že socialisté u nás vyhrají tak silně jako v Maďarsku, aby měli většinu. A dělat jim ocásek, aby měli dostatečný počet hlasů, to se mi nejeví jako zcela rozumná opozice. Já miluji anglický výraz: Her Majesty´s Most Loyal Opposition (Nejvěrnější opozice Jejího Veličenstva). Opozice je velmi nutná práce v politice, poslouží to také ke zpevnění strany.

Do vlády se sociální demokracií jste nechtěl proto, že se vám nelíbil Jiří Paroubek. Ten si teď zakládá vlastní stranu.

Samozřejmě, oba dnešní lídry sociální demokracie znám – jak Sobotku, tak Haška. Velmi dobře se s nimi mluví. Uvidíme, ale říkám, že to by musely být opravdu mimořádné okolnosti, abych byl z takové koalice nadšený.

Celý rozhovor si můžete přečíst v pátečním Právu
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků