Hlavní obsah
Předseda strany TOP09 Karel Schwarzenberg při rozhovoru pro deník Právo. Foto: Petr Horník, Právo

Schwarzenberg: Když dneska zgrejznu, v TOP 09 je víc lidí než jen Kalousek

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo odmítl, že by jeho strana těžila pouze z jeho popularity. Mezi úspěchy vládního angažmá topky jmenoval stabilizaci rozpočtu a uvolnění rukou justici. Na druhé straně lituje drastických sociálních opatření a nedořešené penzijní reformy.

Předseda strany TOP09 Karel Schwarzenberg při rozhovoru pro deník Právo. Foto: Petr Horník, Právo
Schwarzenberg: Když dneska zgrejznu, v TOP 09 je víc lidí než jen Kalousek

Proč by vás, pane předsedo TOP 09, měli znovu voliči volit, když jste jim sami přiznali na svých billboardech, že jste to v minulosti zvorali?

My jsme to nezvorali. Dělali jsme chyby jako každý člověk. My nejsme neomylní. My se jenom poctivě snažíme.

Co pokládáte za vlastní chybu?

Udělali jsme jich několik. Kvůli velkému deficitu jsme zavedli drastická opatření, která byla ale příliš plošná, a nezohlednili jsme skupiny, které měly být zohledněny. Na to jsem přišel před půl rokem a říkal jsem Kalouskovi, abychom v rozpočtu na příští rok zohlednili zdravotně postižené a určité skupiny důchodců atd. To byla velká chyba. Také se stala chyba na ministerstvu sociálních věcí s sKartami.

A co důchodová reforma? Do druhého pilíře se přihlásilo minimum lidí, jen 83 tisíc.

To si tolik nevyčítám jako vlastní chybu. Bohužel ODS zabránila, aby to bylo povinné. Opozice zahájila kampaň proti, což lidi odradilo, protože si řekli, že až přijde opozice k moci, tak to zruší.

Když se takto dělá politika, tak je reforma nemožná.

Co si osobně myslíte, že se vám povedlo?

Spousta věcí. Stabilizovat hospodářský rozpočet.

Vaše konkurence ale říká, že to bylo na úkor hospodářského růstu, že jste strůjci tak dlouhé recese.

Krize byla v celém světě, a v Evropě obzvlášť, a my jsme se v tom svezli. U nás se konjunktura pohybuje v závěsu za Německem, takže my jsme ještě v tom stavu, kde Německo bylo před půl rokem. Když je recese, je zbytečné vyhazovat peníze.

Němci se o to pokusili se šrotovným a naprosto to selhalo, německou ekonomiku to neoživilo, oživilo to Škodu Auto. Musíme čekat, až to dosáhne dna, a potom to nakopnout, když to jde nahoru. Teď je ten okamžik, kdy se má investovat.

Vazba nesmí být tak dlouho, jako je u nás. I když je to stokrát Rath.
předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Bezesporu se nám také podařilo osvobodit soudy, prokuraturu a policii. Dneska se už nebojí zasahovat i proti papalášům.

A co jste udělali, abyste je osvobodili?

Dosadili jsme pana (nejvyššího státního zástupce Pavla) Zemana a paní (vrchní státní zástupkyni Lenku) Bradáčovou a to byla věru trošku naše zásluha.

A jejich kolega Ivo Ištvan vám za to sundal vládu.

To je zase jiná story, ale je to lepší než stav předtím, i když dnes to také není ideální. Vadí mi trošku ta teatrálnost. Zatímco předtím všichni drželi hubu, teď se předvádějí. Dle mého názoru můžete říct cokoliv proti paní Nagyové, ale jít v okovech k soudu, to je zbytečné divadlo.

Je velmi na pováženou, že víc než rok je pan poslanec Rath
držen ve vazbě. V civilizovaných evropských státech se musí vznést obžaloba do jisté doby, anebo se musí zrušit vazba. Je nepřípustný přístup: my něco na něho najdeme, když ho budeme dostatečně dusit. Vazba nesmí být tak dlouho, jako je u nás. I když je to stokrát Rath.

Když jsme u paní Nagyové-Nečasové. Není vlastně vaše chyba, že padla vláda, protože jste dopustili, aby premiérovi vedla kabinet jeho milenka? Přece to bylo veliké bezpečnostní riziko, vy jste to dopustili a museli jste to vědět.

Promiňte, já jsem nic nedopustil. Šéfa kabinetu si dosazuje premiér sám. Já se nemíchám do postelových záležitostí jiných politiků. Popravdě řečeno jsem netušil, že ona si podmaní vojenskou službu. A kdybych musel prošetřit všechny nemanželské vztahy politiků, tak bych musel opustit pozici ministra zahraničí a věnovat se pouze tomu.

Teď jste rozjeli další část kampaně. Není trapné, jak se převlékáte z pankáče na agenta 009?

Já se neberu příliš vážně. To je legrace. Nic jiného.

Celá kampaň TOP 09 je postavena hlavně na vaší popularitě. Když půjdete do politického důchodu, co si tady bez vás počnou?

Ta strana je docela solidně postavená. Když dneska zgrejznu, tak je tu spousta dobrých mladších lidí.

Postaví se do čela Miroslav Kalousek. Co když ho voliči vypískají?

Vy víte, jak bude strana volit?

Já tam kromě něho nikoho silného nevidím.

Zatím je nejsilnější, ale co bude za čtyři roky, to nevím.  Máme pražského primátora Hudečka, máme Helenu Langšádlovou. Několik lidí dospívá. Nemám strach.

V kampani jako agent 009 chcete zachránit republiku, proti komu?

Já mám velké obavy z toho, že pan prezident mírně řečeno jde na meze ústavnosti, někdy je překračuje. Všichni se diví, proč jsem se postavil proti způsobu jmenování paní Klausové velvyslankyní.

Nemám nic proti paní Klausové, ale proti tomu způsobu. Pan prezident, místo aby se držel ústavy, kde stojí, že pověřuje velvyslance, si nárokuje je jmenovat. A čím dál jasněji vidíme, že by rád zavedl poloprezidentský systém. Když to schválí Sněmovna, tak prosím, ale zavést to kradmo praktickými kroky, to se mi nelíbí.

I Václav Havel a Václav Klaus ústavu nějakým způsobem vykládali.

To je pravda, ale jak vláda Tošovského, tak vláda pana Fischera byly se souhlasem parlamentních stran, nevznikly bez souhlasu parlamentu.

Celý rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem si můžete přečíst v sobotním vydání deníku Právo.

Tématem rozhovoru jsou mezi jinými také církevní restituce, možnosti povolebních koaličních jednání, názory na Andreje Babiše, ale i situace kolem dolu Paskov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků