Hlavní obsah
Ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová na zasedání, které nepřineslo kýžených 50 miliónů dotace, vystoupit nechtěla. Foto: Miroslav Homola, Právo

S Grand Prix v Brně je amen. Ze snahy o záchranu závodů se stala fraška

Měla to být schůzka, na níž se dohodne smlouva o poskytnutí dotace ve výši 50 miliónů korun na podporu pořádání Velké ceny Brna. Právě schválení této částky mělo být podmínkou k tomu, aby společnost Dorna ještě stále uvažovala o konání nejen letošního MS, ale i budoucích závodů. Během několika desítek hodin se však situace změnila. Plán pomoci zkrachoval a za své vzaly nejen naděje pro letošní, ale zřejmě i budoucí závody.

Ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová na zasedání, které nepřineslo kýžených 50 miliónů dotace, vystoupit nechtěla. Foto: Miroslav Homola, Právo
S Grand Prix v Brně je amen. Ze snahy o záchranu závodů se stala fraška

Z konkrétního materiálu hovořícího o konkrétní sumě se postupně stal požadavek primátora Brna Petra Vokřála (ANO), aby zastupitelé hlasovali o usnesení, které potvrdí, že Brno má zájem o pořádání závodů letos i v příštích letech. V usnesení však neměla být uvedena žádná konkrétní částka.

„V tomto bodě bychom už nehovořili o žádných padesáti miliónech, ale dali bychom najevo, že ve spolupráci s Jihomoravským krajem a státem prostřednictvím ministerstva školství máme o pořádání zájem na základě dokumentu, který vznikne ze spolupráce města, kraje, ministerstva a Automotodromu,“ obhajoval svůj návrh v několikahodinové diskusi primátor Vokřál.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Valachová a Hašek dali ruce pryč

Překvapivé změně předcházelo noční jednání Vokřála s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) a ministryní školství Kateřinou Valachovou (nestr. za ČSSD). Právě na této schůzce dali Valachová s Haškem od návrhu podpory, který vytvořilo město, ruce pryč. Zdůvodnili to tím, že by se s největší pravděpodobností mohlo jednat o napadnutelnou nezákonnou podporu soukromého subjektu.

Všichni tři se sice shodli v proklamacích, že o konání seriálu světových závodů v Brně stojí, ovšem ráno již Vokřál předstupoval před zastupitelstvo s návrhem, aby se přece jen odsouhlasilo usnesení nikoliv o podpoře ve výši 50 miliónů korun, ale o tom, že Brno o závody stále usiluje a udělá vše pro to, aby se ve městě udržely a jely se letos i v následujících letech.

To vše po dopracování právně nenapadnutelné smlouvy, se zapojením jak Jihomoravského kraje, tak státu prostřednictvím ministerstva školství a za pomoci už dříve navržených dotací. (JMK 20 miliónů, MŠMT 30 miliónů a město Brno 10 miliónů). To však byl stav, který Automotodrom akceptovat nechtěl.

Zastaven předprodej vstupenek

Na stránkách Automotodromu se krátce po 15. hod. objevily informace, že se s okamžitou platností zastavuje předprodej vstupenek na závody v Brně kvůli nedostatečnému financování závodů. Jaký má na to pohled ředitelka AMD Ivana Ulmanová, která v sále seděla, se zastupitelé ani přes přímé výzvy nedozvěděli. Vystoupit nechtěla.

„Za tímto rozhodnutím je skutečnost, že zastupitelé nehlasovali o mimořádné dotaci padesáti miliónů, kterou jim radní doporučovali schválit na záchranu letošních závodů. Došli jsme na konec cesty. Termín stanovený Dornou byl ke dnešku a zastupitelstvo přijalo pouze deklarativní návrh. Musíme se připravit na variantu, že finance nebudou. Neměli jsme jinou možnost než prodej vstupenek zastavit,“ uvedl mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků