Hlavní obsah
Marija Butinová na snímku z roku 2013 Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ruska Butinová, kterou Američané podezírají ze špionáže, navštívila Prahu

Ruska Marija Butinová, kterou v USA zadržují pro podezření ze špionáže, navštívila Prahu a sešla se dokonce se zástupkyní ministerstva vnitra Milenou Bačkovskou. V pátek to napsal server Aktuálně.cz. Mladá rusovláska měla českou metropoli navštívit před pěti lety. V roli aktivistky za právo na nošení zbraní se zúčastnila valné hromady občanského sdružení Lex, které hájí v České republice práva držitelů zbraní.

Marija Butinová na snímku z roku 2013 Foto: Uncredited, ČTK/AP
Ruska Butinová, kterou Američané podezírají ze špionáže, navštívila Prahu

Zástupkyně ministra vnitra se měla s mladou agentkou sejít přesto, že před jejím pravděpodobném napojení na ruské tajné služby varovala česká kontrarozvědka.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha Aktuálně.cz řekl, že o návštěvě Butinové kontrarozvědka ví. Zdůraznil, že její cesta byla veřejně známá a podle něj nepředstavovala bezpečnostní riziko. „Vnímám to tak, že pokud by to naše služby vyhodnotily jako riziko, tak by mě informovaly,” řekl serveru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Past sklapla v USA

Devětadvacetiletou Mariji Butinovou zadrželi v neděli ve Spojených státech a obvinili ji ze špionáže. Podle amerického ministerstva spravedlnosti se měla jako agentka ruské vlády snažit ovlivnit americkou politiku. [celá zpráva]

Výměnou za sex měla žádat nejrůznější protislužby. [celá zpráva]

Nyní Butinová čelí obvinění, že její práci řídil náměstek guvernérky ruské centrální banky Alexandr Toršin, který je na americkém sankčním seznamu.

Ruska žila ve Washingtonu, vydávala se za studentku a založila ruskou organizaci obhajující právo nosit zbraň. Sám Toršin je horlivý stoupenec liberalizace obchodu se zbraněmi a aktivní příznivec americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Spekuluje se, že tento údajný blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina má kontakty na špičky ruské mafie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků