Hlavní obsah
Jan Ruml Foto: Archiv, Právo

Ruml se po 14 letech vrací do politiky, bude kandidovat za Piráty do Senátu

Někdejší ministr vnitra Jan Ruml bude v nadcházejících senátních volbách na Rokycansku kandidovat za Piráty. Strana o tom rozhodla v elektronickém hlasování ve vnitrostranických volbách v Plzeňském kraji.

Jan Ruml Foto: Archiv, Právo
Ruml se po 14 letech vrací do politiky, bude kandidovat za Piráty do Senátu

Informaci Právu potvrdil šéf plzeňských Pirátů Pavel Šrámek. Ruml uspěl těsně. „Poměr hlasů byl 10 ku 9 pro pana Rumla,“ sdělil Právu Šrámek.

Ruml je registrován jako příznivec strany a byl jediným kandidátem v primárkách v tomto obvodu. Pod ten spadají okresy Rokycany, Plzeň-sever a část okresu Beroun.

„Po parlamentních volbách v loňském roce a po prezidentských volbách se domnívám, že demokratická část společnosti, která se nyní dostala do role menšinové opozice, se musí stmelit a sjednotit,“ uvedl ke své kandidatuře Ruml.

„Jan Ruml je liberální politik, a tak logicky při svém návratu do politiky požádal o podporu nejliberálnější stranu naší politické scény. Reprezentuje hodnoty svobody a volnosti myšlení,“ uvedl poslanec a předseda Pirátů v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň.

Ruml kromě hlasování už dříve prošel takzvaným grilováním, ve kterém Piráti zjišťují soulad kandidátů s programem strany. Ruml podle Bartoně Pirátům prezentoval své odhodlání bojovat za demokratické principy a občanskou společnost.

Bývalý ministr vnitra

Pokud by byl zvolen, vrátil by se Ruml do politiky po 14 letech. Někdejší člen ODS a ministr vnitra působil v obou vládách Václava Klause, tedy v letech 1992 až 1997.

Stál za rozkolem této strany v roce 1997 kvůli nejasnostem ohledně sponzorování strany. Spolu s Ivanem Pilipem vyzval Václava Klause k odchodu a na kongresu kandidoval na předsedu. Ve funkci byl ale potvrzen Václav Klaus.

Ruml v roce 1998 založil Unii svobody, v témže roce se s ní ve volbách dostal do Sněmovny. O čtyři roky později strana kandidovala v rámci Čtyřkoalice a podílela se na vládě Vladimíra Špidly. Její vliv ale slábl. Zanikla v roce 2011.

Ruml byl senátorem už v letech 1998 až 2004. S Plzeňským krajem je spjat například svým studiem na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde v letech 1999 až 2004 získal magisterský titul.

Na Domažlicku Krutina
Piráti si v Plzeňském kraji zvolili také kandidáta do Senátu v domažlickém obvodu, kterým bude Viktor Krutina. Ten v Domažlicích pracoval jako projektový manažer a později jako referent stavebního úřadu. Dnes vede vlastní projekční kancelář.
Anketa
Chtěli byste vidět Jana Rumla v Senátu?
Ano
14.4 %
Ne
85 %
Politika mě nezajímá
0.6 %
Celkem hlasovalo 2624 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků