Hlavní obsah
Celkem devět stovek nadšenců v historických uniformách předvedlo velkou show. Foto: Petr Kozelka, Právo

Rudé slunce nad Slavkovem přineslo opět vítězství Napoleona

Krvavě rudý východ slunce 2. prosince 1805 se nesmazatelně vryl do paměti francouzského císaře Napoleona. Na konci tohoto dne mohl oslavit jedno ze svých největších vítězství v Bitvě tří císařů u Slavkova. V sobotu na bojišti pod návrším Santon předvedlo na 900 nadšenců vojenské historie s 60 koňmi a 15 děly nadšeným devíti tisícovkám diváků strhující podívanou rekonstruující jednu z etap bitvy.

Celkem devět stovek nadšenců v historických uniformách předvedlo velkou show. Foto: Petr Kozelka, Právo
Rudé slunce nad Slavkovem přineslo opět vítězství Napoleona

„Ukázka se vydařila na výbornou, nezradilo nás ani počasí a tak mohlo být všech devět tisíc lidí spokojeno. V bitvě nedošlo naštěstí k žádnému zranění, pouze jeden jezdec ještě před ukázkou spadl z koně a zlomil si klíční kost. Už teď pracujeme na dalším ročníku a naše úsilí směřujeme do roku 2015, kdy bude kulaté výročí bitvy,“ prozradil Právu ředitel pořádající společnosti Austerlitz Miroslav Jandora.

Mezi diváky zaznívala nejen čeština, ale i ruština, němčina a francouzština. Mezinárodní byly i jednotlivé síly na bojišti, kromě tuzemských nadšenců totiž dorazily jednotky ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Itálie, Maďarska, Ruska a Rumunska.

Bitevní vřava u Slavkova

Foto: Petr Kozelka, Právo

Jindy poklidné vesnice v okolí bojiště se tak proměnily v rušná vojenská ležení. Zejména Pozořice, kde našlo ubytování nejvíc vojáků, jako by se přesunuly o 200 let zpátky v čase.

Bitva tří císařů, kde Napoleon porazil spojenecká vojska Ruska pod vedením Alexandra I. a Rakouska v čele s Františkem I., ovlivnila na další roky podobu Evropy.

„Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy.

Zápolení vojáků sledovaly tisíce lidí

Foto: Petr Kozelka, Právo

Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie,“ dodal Jandora, který bitvu sledoval s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků