Hlavní obsah
Pietní místo pro Jaroslava Kuberu v Teplicích. Foto: Karel Otcovský, Právo

Rozloučení s Kuberou bude zřejmě v rodinném kruhu

Rodina zemřelého předsedy Senátu Jaroslava Kubery si přeje rozloučení v nejužším kruhu. V úterý to řekl místopředseda horní komory Jiří Růžička. Více podrobností bude jasných ve středu.

Pietní místo pro Jaroslava Kuberu v Teplicích. Foto: Karel Otcovský, Právo
Rozloučení s Kuberou bude zřejmě v rodinném kruhu

„Rodina si přeje, aby to bylo v co nejužším rodinném kruhu. Budeme její přání co nejvíce respektovat,“ sdělil na tiskové konferenci první místopředseda senátu Jiří Růžička.

„Z toho důvodu jsme se také rozhodli, že jakákoliv politická jednání o budoucím vedení senátu nebudeme do té doby vůbec zahajovat,“ dodal Růžička. A jeho slova potvrdil i šéf senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. „Žádné takové úvahy do doby, než se s Jaroslavem důstojně rozloučíme, nepovedeme.“

Další informace o tom, jak by mělo poslední rozloučení s Kuberou vypadat, budou podle Růžičky známé ve středu, kdy se s pozůstalými sejde šéf kabinetu Senátu.

Vyloučen není ani státní pohřeb 

Podle mluvčí Senátu Sue Nguyen ale není zatím vyloučený ani státní pohřeb. „Informace, která přišla ze strany rodiny, není zatím definitivní,“ odpověděla Novinkám mluvčí.

Pokud by měl nakonec Kubera státní pohřeb, není jasné, jak by vypadal. Jeho přesný průběh totiž žádný zákon neupravuje, obvykle se vychází ze zvyklostí.

„Na průběh státního pohřbu neexistuje žádné univerzální pravidlo,“ potvrdil Novinkám ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimír Kruliš.

Státní pohřeb měl v České republice prezident Václav Havel. Zpěvák Karel Gott, který zemřel vloni na podzim, měl pohřeb se státními poctami.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel náhle v pondělí ve věku 72 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků