Hlavní obsah
Romský kandidát Strany zelených David Tišer v terénu Foto: Jan Švábek, Právo

Romský kandidát objíždí problémové lokality

Do podobných končin by většinu politiků nenapadlo ani vkročit. Romský kandidát Strany zelených David Tišer ale na takovou kartu sází. Objíždí sociálně vyloučené lokality a věří, že se stane prvním Romem v českém parlamentu.

Romský kandidát Strany zelených David Tišer v terénu Foto: Jan Švábek, Právo
Romský kandidát objíždí problémové lokality

Na kandidátce zelených v Plzeňském kraji má číslo tři. S výjimkou Romské demokratické strany je podle jeho slov nejvýše postaveným romským kandidátem v Česku.

Student Univerzity Karlovy a romský režisér v regionu může oslovit desítky tisíc Romů. Musí je ale přemluvit, aby k volbám vůbec šli a kroužkovali jeho jméno.

V neděli Tišer zavítal do vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice – vyhlášené sociálně vyloučené lokality v Plzni, odkud pochází. Během chvíle se k němu seběhli děti i známí a z rukou mu ihned brali štosy letáků s tím, že je rádi roznesou.

„V každém městě a téměř v každé lokalitě máme člověka, který nám s kampaní pomáhá,“ řekl Právu Tišer. V Plzni je to žena, která ho zná od malička. „Volit nechodím, jednou jsem byla za Havla. Tenhle rok ale půjdu a myslím, že půjde hodně Romů. Celá rodina a všichni známí budeme kroužkovat Davida,“ líčila žena, která pracuje v občanském sdružení Ponton jako pedagogická asistentka.

V práci i poblíž bydliště nyní bude lidi přemlouvat, koho mají volit. „Letos je velká šance Romy zaktivizovat,“ dodal Tišer.

Ne vždy ho ale Romové vítají s otevřenou náručí. „Někteří nevěří, že by mohli hlasem něco změnit. Jiní zase chtějí znát volební program. Nestačí jim to, že jsem Rom,“ popisoval Tišer s tím, že sílí obavy z úspěchu dělnické strany. „Budeme volit Davida teď a pak i na prezidenta. Když to mají v Americe, proč ne my tady,“ vtipkovala dvojice procházejících Romů.

Tišer by rád napodobil Petera Polláka − prvního romského poslance na Slovensku. Ve Sněmovně by se chtěl zabývat lidskými právy.

„Pokud majoritní společnost trápí soužití s Romy, je načase, aby dostal šanci to řešit i Rom. Abychom se na řešení mohli podílet,“ řekl Právu Tišer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků