Hlavní obsah
Nejvyšší soud argumentaci libereckého magistrátu odmítl (ilustrační foto). Foto: Karel Otcovský, Právo

Rodiče dětí do 15 let mají nárok na zkrácený úvazek, rozhodl Nejvyšší soud

Nejvyšší soud rozhodl, že rodiče dětí do 15 let, mají nárok pracovat na částečný úvazek. Zaměstnavatel má povinnost jejich žádosti vyhovět s výjimkou stavu, kdy by prokazatelně došlo k ohrožení fungování společnosti či úřadu.

Nejvyšší soud argumentaci libereckého magistrátu odmítl (ilustrační foto). Foto: Karel Otcovský, Právo
Rodiče dětí do 15 let mají nárok na zkrácený úvazek, rozhodl Nejvyšší soud

Přelomový verdikt padl ve sporu ženy s libereckým magistrátem. Žena měla od zaměstnavatele povolení k práci na částečný úvazek, které však magistrát v roce 2007 zrušil. Po zaměstnankyni požadoval, aby pracovala na plný úvazek. Ta to odmítla a i nadále pracovala podle zkráceného úvazku, za což dostala výpověď.

Následně spor dostala na stůl justice, přičemž liberecký okresní soud dal za pravdu magistrátu, zatímco odvolací Krajský soud Ústí nad Labem se přiklonil na stranu propuštěné ženy. Magistrát proto podal dovolání k NS.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ten v červenci rozhodl, že: „požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o sjednání kratší pracovní doby nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby a nebrání-li tomu vážně provozní důvody, je zaměstnavatel povinen takové žádosti vyhovět.“

Pokud by to odmítl, musel by u soudu dokázat, že by mu byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz.

V rozsudku, na nějž ve čtvrtek upozornily Hospodářské noviny, mimo jiné stojí, že zaměstnavatel má možnost přijmout na zkrácený úvazek či dohodu o pracovní činnosti dalšího pracovníka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků