Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Rodí se tu diskriminace neočkovaných, míní právník

Na základě opatření ministerstva zdravotnictví nebudou muset očkovaní lidé, kteří cestují do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, absolvovat po příjezdu negativní test na koronavirus. Podle pirátského experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála jde o nedůvodnou diskriminaci.

Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo
Rodí se tu diskriminace neočkovaných, míní právník

„Vnímám právně-politický problém na několika rovinách. Dvě dávky očkování nejsou ani zdaleka přístupné každému, a to ani tehdy, pokud si to lidé přejí, čímž vznikne patrně finanční i věcné znevýhodnění pro poměrně hodně lidí v populaci,” řekl Novinkám.

„Buď pro ně bude cestování omezeno, protože se nevejdou do pravidel, anebo po nich budou přinejmenším vyžadovány testy, u kterých hrozí, že si je budou muset zaplatit,“ doplnil.

Ochranné opatření ministerstva, které nabylo účinnosti v úterý 4. května, uvolňuje režim pro občany ČR a rezidenty v ČR, kteří byli plně naočkováni na území ČR a vrací se ze středně rizikové či rizikové země, nově nemusí podstupovat při návratu žádný test. Odkazuje přitom na doporučení Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) z konce dubna.

Zbytek občanů bude muset nadále postupovat antigen či PCR test a spolu s ním si opatřit i náležité potvrzení.

Seznam zemí podle stupňů rizika je k dispozici zde.

„Diskriminace to bude vždy. Otázkou je její důvodnost, tedy uvalení restrikce na někoho, kdo nesplní podmínky opatření vlády. Zde se domnívám, že alespoň u některých osob nedůvodná bude. A to, jak po věcné, a sice vyvinit se z opatření například díky prodělání nemoci, tak majetkové stránce,“ uvedl Dostál.

Dále podotkl, že se podle něj dotkne zejména mladých rodin s dětmi, pro něž bude krátké cestování na dovolenou výrazně zpoplatněno. „Mladým rodičům, natož dětem se dlouho nepodaří dostat k očkování, nebudou mít ani bezplatné testování, a tak budou zatíženi poměrně značným poplatkem, což dopadne zejména na ty sociálně slabší,“ dodal.

Kompenzace mají háček

Pokud jde však o možné kompenzace, uvedl, že pandemický zákon na tyto případy nemyslí. Nejprve by proto podle něj bylo nutné, aby se opatření napadlo u správního soudu a zde zrušilo.

Mezi argumenty by se přitom mohlo podle Dostála uvádět například to, že se jedná o země, které jsou v lepším stavu než Česká republika, či jde právě o osoby, které covid v posledních 90 dnech prodělali.

A otázkou podle něj zůstává i to, jak se bude opatření chovat k dětem. Prozatím se výjimky neuvádějí.

Současně poukazoval také na to, že někteří lékaři nedoporučují očkovat v období, kdy má jedinec stále protilátky po prodělání nemoci. „U těchto osob by byly velmi silné argumenty pro napadení opatření jako takového,“ podotkl.

„A újmy z toho zrušeného opatření už by možné byly,“ uzavřel Dostál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků