Hlavní obsah

Řidiči v Praze již dostávají nové SPZ ve tvaru 1AA

V Praze se v polovině února objevily první automobily s poznávacími značkami ve tvaru 1AA. Dosavadní kombinace "číslo A číslo" už nestačila. Poslední kombinace 9A9 došla začátkem února. Podle údajů ministerstva dopravy jsou již nyní pro motoristy z metropole objednány registrační značky ve tvaru 1AB.

Řidiči v Praze již dostávají nové SPZ ve tvaru 1AA

Podle Jakuba Ptačinského z tiskového odboru ministerstva dopravy, byly značky ve tvaru 1AA vydávány již od října loňského roku. Tehdy se však jednalo o SPZ pouze pro přípojná vozidla.

"Pro ostatní druhy vozidel byla značka v nové podobě poprvé vydána 16. února,"  řekl Novinkám Petr Mareček, vedoucí magistrátního odboru evidence vozidel. "Spotřeba značek" v Praze je cca 30 tisíc kusů za čtvrt roku, dodal Ptačinský.

O skutečnosti, že se počet značek z původní série blíží v Praze svému vrcholu, vědělo ministerstvo již delší dobu. Ještě v červenci loňského roku přitom do dosažení SPZ 9A9 9999 zbývalo v metropoli kolem 70 tisíc nově registrovaných aut.

 kraj nyní objednané tvary SPZ
 Hlavní město Praha 1AB
 Středočeský 9S4
 Jihomoravský 6B6
 Moravskoslezský 6T3
 Ústecký 5U6
 Jihočeský 4C8
 Královehradecký 4H3
 Plzeňský 4P2
 Olomoucký 3M9
 Pardubický 3E8
 Vysočina 3J8
 Zlínský 3Z8
 Liberecký 3L6
 Karlovarský 2K7
 Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

"Formát registračních značek bude u všech krajů koncipován shodně. Po vyčerpání číselné řady s jedním písmenným znakem značící kód kraje bude v registrační značce přidán písmenný znak na třetí pozici. Písmenný znak na třetí pozici se bude po vyčerpání čtvrté až sedmé číselné pozice měnit. Budou-li vyčerpány písmenné znaky dojde ke změně prvního číselného znaku z jedničky na dvojku a tak dále," uvedlo ministerstvo

Ze statistik Sdružení automobilového průmyslu vyplývá, že loni bylo v České republice registrováno přes 374 tisíc osobních vozidel. Z téměř 40 procent se jednalo o nové vozy, zbytek připadl na ojetiny z dovozu. Celkem počet osobních vozů dosáhl hodnoty 4,423 miliónů kusů. Jejich průměrný věk byl 13,82 roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků