Hlavní obsah
Václav Klaus při přednášce na VŠE Foto: Petr Horník, Právo

Represivní aparát má potenci zlikvidovat politický systém, soudí Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se v reakci na verdikt Nejvyššího soudu v kauze tří exposlanců ODS ostře pustil do policie a státního zastupitelství. Podle Klause má represivní aparát potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat politický systém. Exprezident také volá po tom, aby se používání odposlechů vrátilo do rozumných mezí.

Václav Klaus při přednášce na VŠE Foto: Petr Horník, Právo
Represivní aparát má potenci zlikvidovat politický systém, soudí Klaus

Klaus na webu svého institutu uvedl, že se represivní složky opět vymanily z kontroly volených zástupců lidu. „Před 24 lety jsme si přáli pád komunismu i proto, abychom represivní složky dostali pod kontrolu volených zástupců lidu. Nyní jsme byli svědky toho, že se tyto složky z této kontroly znovu vymanily a „slabosti“ naší demokracie dokázaly okamžitě využít. Toto je třeba co nejdříve ukončit,“ napsal exprezident.

Lidé, kteří nedávné policejní zásahy obhajují na základě argumentu, že represivní aparát potřebuje mít zcela volné ruce, se podle Klause mýlí. „Domnívají se mylně, že jeho zásahy budou vždy dopadat na ty druhé, na ty neoblíbené, na ty se špatnou pověstí. Historie ukazuje, že tomu tak nebývá. Dříve či později dopadnou i na ně,“ soudí.

Klaus následně vyslovil vážné varování. „To podstatné však je, že se ukázalo, že má represivní aparát potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém. To je ten hlavní důvod, proč jako občan musím zvednout hlas a říci, že se s tím nesmíme smiřovat,“ sdělil.

Volání po systémové změně

Bývalý prezident přitom volá po systémové změně. „Již delší dobu se projevující ambice některých soudců, prokurátorů a policistů měnit vlády, rušit vyhlášené volby a podřídit si ústavní instituce jsou projevem hlubšího problému našeho politického systému. Jeho slabost ukazuje i to, že jde tak snadno – na základě pochybných obvinění – zlikvidovat vládu či skandalizovat a brát do vazby kohokoli, na koho různí nezvolení, ale mocní, ukáží prstem. Tento hlubší problém nelze řešit personálními změnami či kárnými řízeními. Vyžaduje systémovou změnu,“ uvedl.

Klaus se domnívá, že je třeba „navrátit do rozumných mezí používání (či zneužívání) odposlechů“. Změnit by se podle něj od základu mělo „postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů“.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků