Hlavní obsah
Pro ministra financí je zákon o EET jedním z klíčových. Na archivním snímku Andrej Babiš (ANO) s obřími účtenkami v Poslanecké sněmovně Foto: Milan Malíček, Právo

Řemeslníci budou evidovat tržby až dva roky po účinnosti zákona

Zavádění elektronické evidence (EET) by mělo mít čtyři fáze. Koalice se v pondělí dohodla, že podpoří pozměňovací návrh lidoveckého poslance Jaroslava Klašky, který s postupným zaváděním počítá. Řemeslníci by měli například evidovat tržby až pětadvacet měsíců po účinnosti zákona o EET.

Pro ministra financí je zákon o EET jedním z klíčových. Na archivním snímku Andrej Babiš (ANO) s obřími účtenkami v Poslanecké sněmovně Foto: Milan Malíček, Právo
Řemeslníci budou evidovat tržby až dva roky po účinnosti zákona

„Fázujeme zavádění EET do čtyř fází. Je to pro nás klíčový pozměňovací návrh, bez něj si nedokážeme představit závěrečné podpoření celého EET. Koaliční partneři po diskuzi souhlasili,“ sdělil místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

První fáze by měla začít do sedmi měsíců po účinnosti zákona, týkat se bude restaurací a hotelů. Tři měsíce nato by měli začít tržby evidovat maloobchodníci.

„Potom bude dvanáct měsíců pauza,“ doplnil Jurečka. V tomto období by se mělo vyhodnotit, jak elektronická evidence tržeb funguje.

Registr vozidel jako odstrašující příklad

Po této době budou na řadě zbývající podnikatelé a po dalších třech měsících řemeslníci. „Celková lhůta od účinnosti až po řemeslníky by tedy měla být 25 měsíců,“ vysvětlil ministr zemědělství.

Fázování by mělo podle Jurečky pomoci dobrému fungování celého systému.

„Byly tady jiné státy, které zaváděly podobný princip, a také ho rozfázovaly do tří, čtyř let. Máme tady určitý postoj, abychom dali dostatek času pro zavádění takového složitého a sofistikovaného systému. Nechceme se dopustit věci jako s registrem vozidel,“ řekl.

Narážel tak na komplikace se systémem, kvůli kterým se na přepážkách tvořily dlouhé fronty žadatelů o změny v registru vozidel.

Babiš mluvil o rezignaci

Zákon o EET je pro koalici jedním z klíčových. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si od ní slibuje lepší výběr daní. Proti elektronické evidenci tržeb je však opozice, která se chystá zákon blokovat i několik let.

Ministerstvo financí počítá s tím, že systém by měl začít fungovat od poloviny příštího roku. Původně se počítalo s dubnem 2016.

Babiš v pondělí uvedl, že pokud nebude EET fungovat, rezignuje. Potvrdil tak slova vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který to v neděli řekl v České televizi. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků