Hlavní obsah
 

Rekonstrukce dominikánského kláštera odkryla hrob z 10. století, nebožtíka nazvali Lojza

Nákladná rekonstrukce dominikánského kláštera u kostela sv. Jiljí v Praze vedená pod taktovkou architekta Josefa Pleskota odhalila archeologům nové poznatky. Přestože stavba pochází ze 13. století, při budování výtahu byl nalezen hrob o tři století starší. Cílem rekonstrukce vyšší zpřístupnění kláštera veřejnosti.

 
Rekonstrukce dominikánského kláštera odkryla hrob z 10. století, nebožtíka nazvali Lojza

Rekonstrukce má klášter více otevřít veřejnosti, jelikož v centru, kde je umístěn, dnes už mnoho lidí nežije. „Dominikáni zakládali kláštery právě ve městech, aby mohli být s lidmi, aby jim mohli kázat. Když nežijí lidé okolo, tak jsme chtěli vytvořit důvod, proč by lidé chodili dovnitř,“ říká převor Kláštera dominikánů v Praze Filip Boháč.

Problém financování

Před řadou let klášter navázal spolupráci s architektem Josefem Pleskotem. Ten vytvořil návrh na celkovou rekonstrukci. Problém ale nastal při otázce financování projektu. Zvolili proto rekonstrukci na etapy.

První etapou je právě nový vstup do kláštera z nároží Husovy a Jalovcové ulice. S tím souvisí i propojení celého prostoru a zabudování výtahu. „Chceme dát klášteru viditelnější vstup a zjednodušit jeho vnitřní fungování,“ zdůvodňuje rekonstrukci převor Filip Boháč.

Cena této části rekonstrukce má vyjít na dvanáct miliónů korun. Jako další se mají začít opravovat vnitřní prostory.

Bezbariérový výtah propojí všechny části kláštera s kostelem.

Foto: Novinky

Při budování výtahu našli hrob z 10. století

Samotná rekonstrukce byla technicky náročná. Kvůli výtahu, který má celý prostor propojit, bylo potřeba probourat několik nosných zdí, a to především proto, že budova je mnohem komplexnější a složitější, než se na první pohled může zdát.

Další komplikace nastala při kopání základů výtahu. Archeologové zde odhalili hrob z 10. století. „Je to člověk z 10. století. Interně jsme ho nazvali Lojza, takže tu máme pohřbeného Lojzu v základech poblíž toho nového vstupu. Máme k tomu sice sepsaný archeologický nález, ale více ho identifikovat nelze,“ uvedl Boháč.

Klášter se chce otevřít více veřejnosti.

Foto: Novinky

I dnes klášter pořádá akce pro veřejnost - debaty, přednášky, koncerty, umělecké intervence včetně současného umění. „Chceme, aby ambit zůstal poloveřejným prostorem. Je možné sem přijít v rámci akcí, které jsou spojené s kostelem, jako třeba liturgické slavnosti nebo umělecké intervence v Dominikánské 8. Nechceme z toho dělat úplný 'průchoďák', protože by to ztratilo genia loci,“ zdůrazňuje Boháč s tím, že zahrada uvnitř obou staveb se dočká také revitalizace.

Přestože rekonstrukce už má podle převora velké zpoždění, věří, že se klášter v novém kabátě ukáže veřejnosti na konci léta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků