Hlavní obsah

Registrované partnerství podporuje i Gott

Zákon o registrovaném partnerství, který v prosinci podpořila Sněmovna, putuje do Senátu. Aktivisté homosexuálů získali i podporu významných heterosexuálních osobností, které podporují jejich státem uzákoněné soužití. S jejich poždavkem na přijetí zákona souhlasí i popová legenda Karel Gott, či mnohonásobná slavice Lucie Bílá.

Registrované partnerství podporuje i Gott

Podle Jiřího Hromady z Gay iniciativy v ČR podepsalo petici na podporu registrovaného partnerství 486 umělců a dalších celebrit. Pod petici svůj podpis podle Hromady připojili mimo jiné Karel Gott, Jiřina Bohdalová, Helena Vondráčková, Lucie Bílá, Ondřej Vetchý, Hana Zagorová, moderátor Jan Kraus či herečky Ivana Chýlková a Jiřina Jirásková. Nechybí ani ministr zdravotnictví David Rath.

"Podpora veřejně známých osobností není ojedinělá. Podle posledního průzkumu veřejného mínění z loňského října souhlasí se zavedením registrovaného partnerství 62 procent občanů, osm procent neví a pouze 30 procent je proti," uvedl Hromada. Poděkoval všem, kteří přijetí normy podporují.

Senát by měl zákon projednat na schůzi, která je plánovaná na příští týden. Registrované partnerství by mohlo mít šanci na schválení. Normu chtějí podpořit kromě vládní ČSSD také členové Klubu otevřené demokracie a zhruba polovina senátorů ODS. Proti zákonu budou jednotně hlasovat jen lidovci.

Norma by měla upravovat vznik a zánik svazku. Partnerství by se zapisovalo do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám by zákon zaručil nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku či umožnil dědit stejně jako manželům. Návrh počítá se vzájemnou vyživovací povinností. Adopce dětí neumožňuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků