Hlavní obsah

Reforma policie prošla Senátem i se zrušením obecních radarů

Senátoři ve čtvrtek schválili reformu policie ve znění, které přijala Sněmovna. Předloha obsahuje chyby, například trestné činy policistů by měli vyšetřovat jen jejich kolegové. Senátoři proto požádali vládu, aby zákon co nejdříve novelizovala. Předloha také předpokládá, že bude zrušena pravomoc strážníků měřit rychlost na silnicích v obci. Zákon nyní posoudí prezident.

Reforma policie prošla Senátem i se zrušením obecních radarů

Ze 65 přítomných senátorů hlasovalo pro 52, proti byli dva senátoři. Ministr Ivan Langer (ODS) slíbil, že do konce srpna předloží novelu, která strážníkům pravomoc měřit rychlost vrátí. Obdobně se podle bude řešit i pravomoc státního zastupitelství vyšetřovat trestné činy policistů.

"Rozhodnutí Sněmovny je unáhlené a neprozíravé, funkce a role místní policie je v této oblasti nezastupitelná. Tento problém bude řešen novelou, kterou předložím vládě na konci srpna," uvedl ministr.

Po poslaneckých úpravách také hrozí, že by trestné činy policistů vyšetřovali jen jejich kolegové. "Stav je nelogický, ale je odstranitelný samostatnou novelou," podotkl Langer. Část senátorů chtěla nesrovnalosti napravit už v rámci projednávaných předloh, ale ODS, která má v Senátu většinu, to v zájmu schválení reformy nepřipustila.

Podle Langera reforma přinese zásadní změny nejen pro policii, ale i pro občany. "V policii stále přežívá řada principů a metod, které zůstávají téměř padesát let stejné. Jde o přílišné do sebe zahledění se, zaměření na represi, a težkopádná organizace," uvedl. "Policie bude tímto zákonem více orientována na službu veřejnosti," dodal.

ČSSD: Zákon se prosazuje s vědomím chyb

Přestože Senát novelu schválil, přijal doprovodné usnesení, ve kterém požádal vládu, aby připravila novelu, podle které bude pravomoc vyšetřovat trestné činy policistů navrácena státnímu zastupitelství. "Novela by také měla umožnit místní policii měření rychlosti v součinnosti se státní policií s tím že meřené useky budou označeny značkou, řekl Tomáš Jirsa (ODS) z Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

"Je nutné ocenit marketing, se kterým pan ministr reformu prosazuje a říká, že už ani lepší být nemůže. Podle nás to není pravda. Zákon se prosazuje za každou cenu i s vědomím chyb," protestovala předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková.

"Mrzí mě evidentní chyby a nedostatky. Rezignujeme na své právo a pravomoc je upravit. Legislativní činnost nelze zúžit na doprovodné usnesení," dodala předsedkyně Klubu otevřené demokracie (KOD) Soňa Paukrtová.

Důchody a nemocenská

Senát ve čtvrtek také schválil beze změn schválil vládní novelu zákona o obcích. Ty budou v povolebním období pravděpodobně řídit původní starostové a obecní rady až do doby, než nové zastupitelstvo vybere jejich nástupce. Podobně by kvůli zajištění základního chodu obce mělo fungovat neúplné zastupitelstvo v případě, že se počet jeho členů sníží pod zákonem stanovenou hranici. Normu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

I u ostatních norem se předpokládá jejich hladké schválení. Češi tak zřejmě budou po roce 2030 odcházet do penze v 65 letech a od letošního září budou mít nižší nemocenskou v prvních dnech stonání. Nyní tak dostávají nemocenskou ve výši 60 procent ze svého základu, který se vypočítává z příjmu, tedy stejně jako od čtvrtého dne nemoci. Vládní novela má tuto částku snížit od září na 25 procent základu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků