Hlavní obsah

Rebelové v ODS oslabují pozici Topolánka i vlády

Odbojní poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým podle politologů citelně oslabili postavení premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Mirka Topolánka, a tím i pozici jeho koaličního kabinetu opírajícího se ve Sněmovně jen o velmi křehkou a nejistou většinu. V ODS je po nedávných ostrých diskusích o reformě veřejných financí znát nervozita.

Rebelové v ODS oslabují pozici Topolánka i vlády

Napětí zřejmě ještě poroste před listopadovým kongresem. Je sice plánován jako nevolební, ještě předtím si ale svá vedení budou volit všechny krajské organizace.

"Postavení premiéra je velmi slabé, což může dále komplikovat život celé trojkoalice. Problémem je možná nedostatečná komunikace s vlastními poslanci," řekla v pondělí politoložka Vladimíra Dvořáková.

Spory kolem reformy podle ní odhalily některé letité problémy a konflikty mezi občanskými demokraty. "V ODS byla vždy část lidí, kteří se snažili, aby Topolánek neuspěl, proto se snaží soustavně podrývat jeho autoritu. Pro vládu to není dobrá zpráva," soudí Dvořáková.

Předseda Senátu a člen stranického grémia Přemysl Sobotka uznává, že atmosféra v ODS není nejlepší. "V ODS se diskutovalo vždycky, ale až teď se to odehrávalo přes média," řekl Sobotka.

Věří nicméně, že poslední vývoj byl pro ODS i koalici prubířským kamenem. "Nakonec pro reformu hlasovali všichni až na jednoho, a to byl lidovec," připomněl Sobotka postoj poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který se jako jediný přidal k opozici a hlasoval proti reformě.

Poslanci ODS nakonec "Topolánkův batoh" jednotně podpořili, rozčarování "rebelů" z přístupu vedení tím ale neskončilo.

Úspěch, ale rozpačitý dojem

I když se dá prosazení první fáze reformy označit za úspěch a koalice si může oddechnout, celkový dojem je podle Dvořákové více než rozpačitý. "Protlačit reformu a hned ji chtít novelizovat, to nevypadá moc dobře," uvedla politoložka.

Na podzim odstartuje v ODS šňůra regionálních sněmů, na nichž se uskuteční volba krajských šéfů. Média již delší dobu spekulují o tom, že Tlustého odpůrci ve středočeské ODS se pokusí zbavit bývalého ministra financí funkce předsedy této vlivné krajské organizace.

Koncem listopadu se pak zástupci největší pravicové strany v republice sejdou na kongresu, aby zhodnotili více než roční působení ODS ve vládě. Podle Topolánka by měli delegáti kongresu otevřít i otázku, kde končí svoboda zákonodárce a začíná loajalita vůči klubu vlastní strany. Soudí, že by se měla odehrát "reflexe" mechanismů, které v rámci strany a sněmovní frakce dosud fungují.

Politolog Jiří Pehe si myslí, že i když Tlustého revolta nakonec skončila dočasným smírem, exministr financí zvýšil svůj vliv jak v ODS, tak v souboji s lidoveckým šéfem státní pokladny Miroslavem Kalouskem. "A o to mu koneckonců především šlo," napsal Pehe v Právu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků