Hlavní obsah
David Rath Foto: Jan Handrejch, Právo

Rathovi vrátili pas, odjet se nechystá

David Rath, který je podezřelý z přijetí 16miliónového úplatku, dostal po půl roce od svého propuštění z vazby pas. Cestovat do zahraničí však kvůli probíhajícímu soudu a pracovním povinnostem nehodlá. Bývalý hejtman a poslanec se již rovněž nemusí hlásit probačnímu úředníkovi.

David Rath Foto: Jan Handrejch, Právo
Rathovi vrátili pas, odjet se nechystá

„Mám u sebe pas a mohu vycestovat. Jak vidíte, nikam neprchám,“ řekl Rath v rozhovoru pro ČTK. Podotkl, že když není soud, podstatnou část času tráví v ordinaci.

Bývalý politik ČSSD, který po vypuknutí kauzy stranu opustil, strávil ve vazbě 1,5 roku. Na svobodu byl propuštěn loni 11. listopadu. Ve čtvrtek 7. srpna uplyne rok od zahájení soudního procesu v jeho kauze. Podle Ratha by mohl soud skončit ještě letos.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

O navrácení cestovních dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka podle něj krajský soud rozhodl v červnu. „V podstatě všechna omezení mi byla zrušena s obrovským skluzem, protože se tak dělo na podkladě rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který ale rozhodl, že už od loňského června byla moje vazba a všechna omezení nezákonná,“ uvedl Rath.

Prodlužování vazby Ústavní soud kritizoval

Justice loni podle ÚS při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. ÚS vyhověl jeho dvěma stížnostem a zrušil usnesení, jimiž Vrchní soud v Praze loni v červnu a v srpnu potvrdil trvání vazby.

Nález soudu Rathovi otevřel cestu k případnému odškodnění. „Moji obhájci mají nějaké varianty, kdy mně doporučují, abych určitou satisfakci chtěl. Stále to zvažuji, ale platí to, co jsem říkal, že mně přijde ten systém nefér, to znamená, proč to mají platit všichni lidé ze svých daní, když to způsobili konkrétní lidé,“ řekl Rath.

Podobně postupoval, když podal civilní žalobu na soudce Roberta Pacovského kvůli ochraně osobních údajů. Soudce podle něj pochybil, když nechal novináře pořizovat fotky a video spisu ve své kanceláři poté, kdy jej k soudu zaslal státní zástupce. Dokumenty byly uloženy v několika taškách a krabicích a na některých byly osobní údaje obžalovaných. Krajský soud za to dostal loni pokutu 10 000 korun. Rathovu žalobu soud zatím neřešil.

Stíhání bývalých kolegů nerozumí

Bývalý hejtman v rozhovoru uvedl, že se snaží sledovat dění ve Středočeském kraji. Prý je v poměrně častém kontaktu s některými politiky. Rath také zpochybňuje stíhání některých svých bývalých kolegů z kraje. Jde například o Šárku Alexu a případ údajné osmimiliónové škody ve Středočeské turistické a informační službě, kterou vedla. Podle Ratha však neměla nic společného s výběrovými řízeními. „Nemůže to dopadnout jinak, než že to bude shozeno pod stůl a nic z toho nebude,“ prohlásil.

Kauzu kolem Ratha začal policejní zásah předloni v květnu. Žalobce v případu viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Za organizátory označuje Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků