Hlavní obsah

Rath se po Paroubkově kritice zklidní

Ministr zdravotnictví David Rath reagoval na kritická slova, které na jeho hlavu vůbec poprvé vyslovil premiér Jiří Paroubek pro středeční Právo. Podle předsedy vlády přispěly k poklesu obliby ČSSD některá nepopulární opatření ve zdravotnictví a také Rathova "politická necitlivost". Rath řekl, že při prosazování svých záměrů ubere na razanci.

Rath se po Paroubkově kritice zklidní

Ministr Rath také uvedl, že premiérova slova nechápe jako kritiku, nýbrž jako pobídku přejít od krizového mangementu k běžnému politickému vyjednávání.

Rath prohlásil, že premiérův postoj respektuje a připomněl, že ho Paroubek do vlády povolal jako krizového manažera, který měl za úkol zabránit tomu, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna vykazovala na konci roku dluh 14 miliard. Podle Ratha je nyní VZP v mínusu o sedm miliard, proto nastal čas "chovat se o něco více diplomaticky, ale sledovat dál stejný cíl".

Rath poprvé terčem Paroubkovy kritiky

Paroubek pro středeční Právo poprvé vyslovil kritická slova na adresu ministra zdravotnictví [celý článek]. Ministrem vypracovanou úhradovou vyhlášku, podle které pojišťovny proplácejí lékařům péči o pacienty, označil za "technokraticky správnou, ale politicky necitlivou".

Vyhláška se nelíbí lékařům, zubařům, lékárníkům, malým nemocnicím i některým pacientům. Za její zrušení a odvolání Ratha uspořádali 24. února na Staroměstském náměstí demonstraci. Paroubek tehdy Ratha podpořil a odmítl ho odvolat. Teď ale Ratha vyzývá, aby ve vyhlášce provedl změny.

Rath ujistil, že se změnami ve vyhlášce počítá. Vzhledem ke klesajícímu dluhu VZP a miliardám, které do zdravotnictví přidala vláda, už není podle něj nutné výdaje tak přísně škrtit. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků