Hlavní obsah

Rath chce v květnu ukončit nucenou správu VZP

Ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD) se chystá ukončit nucenou správu nad největší zdravotní pojišťovnou. Podle Ratha by mohl být standardní provoz ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) obnoven od letošního května. Tou dobou by již mělo být známo jméno definitivního ředitele VZP.

Rath chce v květnu ukončit nucenou správu VZP

Nucená správa by tak po šesti měsících mohla skončit. Ministerstvo zdravotnictví uvalilo nucenou správu na VZP loni v listopadu. [celá zpráva]Dluh VZP klesl ze 14 na 5,2 miliardy a zpoždění plateb se zkrátilo z 50 na 23 dní.

Další konsolidaci rozpočtu VZP umožní podle Ratha novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou ve středu podepsal prezident Václav Klaus. Novela zvyšuje platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Zdravotnictví do konce roku dostane o čtyři miliardy navíc. Platby budou automaticky každoročně valorizovány.

Novela rovněž mění obsazení správní a dozorčí rady VZP a posiluje výkonné pravomoci nuceného správce, který dosud mohl pouze provádět dozor nad hospodařením VZP. "Předpokládám, že to povede k další rychlé konsolidaci a VZP by od května mohl vést definitivní ředitel," prohlásil ministr. Dosud stojí v čele VZP prozatímní ředitel Josef Čekal, který převzal funkci po odvolané Jiřině Musílkové. [celá zpráva

Rath předpokládá, že ještě v dubnu se podaří schválit zdravotně pojistný plán VZP na tento rok, protože nucený správce bude mít již potřebné rozhodovací pravomoci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků