Hlavní obsah

Rakouská policie bude moci operovat v ČR, a naopak

Zřejmě ještě letos budou moci rakouští policisté v podstatě bez omezení pronásledovat zločince rovněž na českém území, a totéž budou moci i čeští policisté v Rakousku. Umožní to smlouva o policejní spolupráci, kterou ve čtvrtek podepsal ministr vnitra František Bublan a jeho kolegyně Liese Prokopová ve Vídni.

Rakouská policie bude moci operovat v ČR, a naopak

Smlouvu, která by měla začít platit do konce roku, musí ještě posvětit český parlament. 

Bublan novinářům vysvětlil, že pokud budou Rakušané potřebovat honit zločince nebo sledovat zásilku drog v Česku, dají svým kolegům pouze hlášku, a mohou vyrazit. Zároveň se do akce zapojí i čeští policisté. Totéž bude platit pro českou policii v Rakousku.

"V podstatě by nám stačil jeden policejní prezident," řekl s jistou dávkou nadsázky Bublan.

Smíšené hlídky

Smlouva dále počítá s celními kontrolami v blízkosti hranic či s vytvořením smíšených hlídek na hranicích. Ministr podotkl, že podobnou smlouvu, avšak ne tak uvolněnou, má Praha i s Berlínem. Němečtí a čeští policisté podle něj mají pohyb při překročení hranic omezen jen do příhraničních oblastí obou zemí.

S Rakouskem jsou připraveny i smlouvy o nových hraničních přechodech a překračování státních hranic na turistických stezkách, které čekají na podpisy.

S Prokopovou dále Bublan hovořil o přijetí takzvaného schengenského systému společné hraniční ochrany EU. Ministryně nabídla pomoc s přípravou na systém, do něhož by se Česko rádo zapojilo v říjnu 2007. Rakousko by podle Bublana uvítalo, kdyby do "schengenu" vstoupily Česko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko ve stejný moment.

Česká republika je specifická tím, že až na prostory v mezinárodním letišti v Ruzyni nemá jako členský stát EU žádné vnější hranice s nečlenským státem unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků