Hlavní obsah
Mikulov Foto: Martin Tesařík

První blok JE Temelín najel na 100 procent, druhý odstaven

Jaderná elektrárna Temelín má za sebou první dva dny, kdy oba výrobní bloky vyráběly současně elektřinu. Zatímco první blok pracuje od soboty na plný výkon, druhý blok byl po sérii zkoušek ve stejný den odstaven a dodavatelské firmy nyní provádějí technické úpravy v jeho nejaderné části.

Mikulov Foto: Martin Tesařík
První blok JE Temelín najel na 100 procent, druhý odstaven

Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře je nutné odstranit drobnou netěsnost. "V sobotu byl výkon turbogenerátoru prvního bloku zvýšen na 1000 megawattů a na této výkonové hladině bude provoz pokračovat zřejmě celý leden. V únoru začne dvouměsíční odstávka, která bude spojená s výměnou čtvrtiny paliva v reaktoru," řekl mluvčí.
Od začátku letošního roku vyrobila temelínská elektrárna v obou blocích dohromady téměř 77 000 MWh elektřiny. Na druhém bloku, který se potýkal s problémy v nejaderné části, budou po odstranění netěsnosti pokračovat plánované testy energetického spouštění při výkonu reaktoru do 55 procent. Po jejich ukončení budou následovat zkoušky v etapách s výkonem reaktoru do 75 a 100 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků