Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Průzkum: Lidé nadávají na privatizaci a podmínky ve stáří, úřady a politiky celkem berou

Lidé v Česku jsou celkem spokojení s fungováním místních i krajských samospráv, prací premiéra či kvalitou zdravotní péče. Ve vysvědčení společnosti, které zveřejnila společnost STEM, je ocenili známkou od 2 minus do 3. I po třiceti letech naopak Čechy trápí výsledky privatizace, činnost politických stran a jako špatné vnímají rovněž podmínky života starých lidí.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Průzkum: Lidé nadávají na privatizaci a podmínky ve stáří, úřady a politiky celkem berou

Lidé hodnotili společnost v 26 kategoriích na školní stupnici od 1 do 5, kde známka 1 znamená výbornou a 5 nedostatečnou.

Dlouhodobě lidé nejlépe hodnotí činnost místních úřadů, které dostaly průměrné hodnocení 2,5. Dobře si stojí i krajské samosprávy s průměrem 2,8. Práci premiéra pak lidé ohodnotili průměrnou známkou 2,9. S trojkou skončilo hodnocení činnosti vlády a prezidenta.

Zatímco hodnocení práce premiéra se v posledních třech letech nemění, vnímání práce prezidenta je výrazně proměnlivější.

„V dlouhodobé perspektivě můžeme říci, že hodnocení práce prezidenta Miloše Zemana je více rozkolísané a proměnlivé v porovnání s hodnocením prezidenta Václava Klause, který významný propad zaznamenal až na závěr svého mandátu v reakci na kontroverzní krok s udělením amnestií,” konstatovala agentura s poukazem na minulá šetření, kde se hodnocení práce hlavy státu pohybovalo od průměru 2,7 do průměru 3,3.

„Tradičně špatně jsou hodnoceny především výsledky privatizace, dále také činnost politických stran a podmínky života starých občanů. Rovněž poctivost v podnikání častěji dostává od veřejnosti negativní známky a v minulosti patrný trend zlepšování pohledu veřejnosti na tuto oblast se zastavil,” uvedla agentura.

Známky 4 či 5 použilo v hodnocení privatizace 67 procent respondentů, v případě hodnocení činnosti stran a podmínek života starých lidí shodně 48 procent

Vysvědčení společnosti; průměr (vybrané kategorie)
práce obecních/městských úřadů2,5
práce krajských úřadů2,8
práce premiéra2,9
práce prezidenta3,0
vyhlídky do budoucna3,0
vyřizování záležitostí na úřadech3,0
sociální jistoty3,1
slušnost ve vztazích mezi lidmi3,3
práce parlamentu3,3
poctivost v podnikání3,4
zdroj: STEM

Průzkum proběhl od 24. ledna do 6. února a zapojilo se do něj 1062 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků