Hlavní obsah
 

Průvod s ostatky sv. Václava prošel Starou Boleslaví, Zeman a Klaus byli u toho

V centru Staré Boleslavi se ve středu dopoledne, v den svátku svatého Václava, konala tradiční Národní svatováclavská pouť a mše. Už v úterý večer sem z Prahy dorazily ostatky českého patrona z Pražského hradu. Relikvie byla ve slavnostním průvodu přenesena do baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi, kde byla uložena v románské kryptě svatého Kosmy a Damiána. Pouti se účastnili i prezidenti Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus.

 
Průvod s ostatky sv. Václava prošel Starou Boleslaví, Zeman a Klaus byli u toho

Ve středu v 10 hodin byla lebka s korunou před zraky tisíců poutníků přenesena na Mariánské náměstí, kde se konala mše, kterou sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Slavnosti se zúčastnil prezident Miloš Zeman, vicepremiér Pavel Bělobrádek, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek či bývalý prezident Václav Klaus. Arcibiskup připomněl také 72. narozeniny stávajícího prezidenta i jmeniny prezidentů Klause a Havla, jemuž patřil největší potlesk.

Národní svatováclavská pouť se konala 28. září v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Přítomen byl prezident Miloš Zeman (vpravo) i jeho předchůdce Václav Klaus (uprostřed) s manželkou Livií (vlevo).

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Letošní pouť si připomíná i 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. přítomností Korunovačního meče při poutní mši.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Před polednem po skončení bohoslužby byla v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava vystavena lebka sv. Václava, kterou budou střežit duchovní a členové Hradní stráže, aby si ji mohla veřejnost prohlédnout.

Václav Klaus se zdraví se spoluobčany

Foto: Radek Plavecký, Právo

Prezident Miloš Zeman (vpravo) i jeho předchůdce Václav Klaus (uprostřed) s manželkou Livií (vlevo) se zúčastnili Národní svatováclavské pouti.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí. Právě tady byl 28. září roku 935 svým mladším bratrem zavražděn český kníže sv. Václav.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Během jeho svátku se tu scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. V roce 2009 na ni přijel i bývalý papež Benedikt XVI.

Prezident Miloš Zeman při setkání s kardinálem Dominikem Dukou.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků