Hlavní obsah
Demonstrace na českobudějovickém sídlišti Máj. Foto: Jiří Forman, Novinky

Protiromské postoje u běžných občanů jsou větší hrozbou než u extremistů, tvrdí BIS

Mnohem nebezpečnější než skupinky pravicových extremistů jsou podle Bezpečnostní informační služby (BIS) protiromské nálady u běžných občanů. BIS to tvrdí ve své čtvrtletní výroční zprávě o vývoji na extremistické scéně, v níž také upozorňuje na účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově.

Demonstrace na českobudějovickém sídlišti Máj. Foto: Jiří Forman, Novinky
Protiromské postoje u běžných občanů jsou větší hrozbou než u extremistů, tvrdí BIS

Podle zprávy tvořili běžní občané dominantní část účastníků českobudějovických i duchcovských demonstrací. BIS poukázala na to, že právě těchto řadových občanů se nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. "Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy," napsala ve zprávě.

Z dlouhodobějšího hlediska se podle BIS mohou protiromské postoje této části veřejnosti stát větší hrozbou než činnost sice extrémnějších, ale méně početných a relativně dobře zmapovaných skupin pravicových extremistů.

Řešení musí být razantní a bez emocí, vyzývá BIS

"Mezietnické napětí je potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům ČR," varovali autoři zprávy.

Špičky pravicových radikálů stojí za protiromskými demonstracemi

Video: Jiří Forman, Novinky

BIS dále poznamenala, že protiromské nálady části společnosti se v uplynulém čtvrtletí pokusila využít krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která uspořádala 22. června demonstraci v Duchcově. Akce se zúčastnilo zhruba 1000 lidí, z nichž asi polovina patřila k DSSS. "Přes relativně vysokou účast se straně ale nepodařilo situace využít k získání vyšší popularity. Při demonstracích v Českých Budějovicích se již neangažovala," podotkla kontrarozvědka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků