Hlavní obsah

Protiromské nálady ve společnosti jsou větším rizikem než pravicoví radikálové, tvrdí BIS

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve výroční zprávě za rok 2013, kterou zveřejnila na svém webu, upozorňuje, že protiromské nálady mohou představovat větší nebezpečí než extremistické skupinky pravicových radikálů.

Foto: Milan Malíček, Právo

Budova BIS v pražských Stodůlkách

Článek

Zpravodajci konstatovali, že loňský rok přinesl další sérii protiromských demonstrací, často doprovázených násilím. Spouštěcím mechanismem těchto akcí většinou byly menší incidenty mezi zástupci romské menšiny a majoritní společnosti.

„Frustrace běžných občanů pramenící z problematického soužití s některými zástupci romské menšiny a z neřešení této situace může kdykoli – v důsledku sebemenšího impulzu – vyústit nejen v radikálnější projevy a v podporu populistických či pravicově extremistických subjektů (...), ale může vést i k eskalaci problému a zejména k nárůstu skepse a nedůvěry obyvatel vůči demokratickým principům ČR,“ varovala kontrarozvědka ve své zprávě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle BIS občané postupně ventilovali své negativní postoje vůči romské populaci například i kvůli některým policejním opatřením, která u nich vyvolávala pocit, že policie „chrání pouze Romy“, zatímco při každodenní ochraně zdraví a majetku „běžných“ obyvatel není její činnost dostatečná.

BIS připomněla, že „jediným tmelicím tématem, které zaktivizovalo větší počet pravicových extremistů“, byly právě demonstrace proti romské menšině, její kriminalitě a nepřizpůsobivému stylu života.

Nešťastná jednostranná vyjádření aktivistů

Svou roli prý sehrála i média, která o demonstracích informovala jako o akcích „extremistů“, přičemž místní si byli dobře vědomi toho, že dominantní část účastníků tvořili oni.

„Negativně lze také hodnotit velmi často jednostranná a neobjektivní vyjádření různých proromských aktivistů a nevládních skupin, která označovala za příčinu neutěšené situace pouze majoritní společnost a Romy zbavovala jakékoli odpovědnosti za daný stav,“ dodali zpravodajci.

Levicoví radikálové loni podle zpravodajců nepředstavovali „přímou hrozbu pro demokratické zřízení ČR“ a jejich scéna spíše stagnovala.

Reklama

Výběr článků

Načítám