Hlavní obsah

Proti OSA se protestovalo v ulicích i ve Sněmovně

Několik desítek lidí ve čtvrtek demonstrovalo před sídlem Ochranného svazu autorského (OSA) v pražských Dejvicích proti skokovému navýšení autorských poplatků. Protest organizovalo Sdružení místních samospráv ČR a Pirátská strana. Na demonstraci navázal seminář v Poslanecké sněmovně.

Proti OSA se protestovalo v ulicích i ve Sněmovně

Protestu před budovou OSA se zúčastnilo i několik starostů. Jeden z nich, starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada si přinesl keramické prasátko, do kterého od účastníků vybíral „autorský poplatek“ v podobě jedné koruny, které pak přinesl do budovy OSA.

Miliardář a senátor za Soukromníky Ivo Valenta na demonstraci hovořil o tom, že je třeba rozbít monopol OSA.

„Několik lidí v této budově si rozděluje miliardové zisky. Nikdo nechce autorům upírat právo na spravedlivou odměnu, ale OSA funguje naprosto neprůhledně a účtuje si poplatky, na které nemá právo,“ hřímal Valenta, který už dříve do Senátu předložil návrh zákona, který by od autorských poplatků osvobodil folklórní soubory.

K ministerstvu a do Sněmovny

Demonstranti se asi po půl hodině přesunuli k budově ministerstva kultury, kde protest ukončili. „Ministerstvo nevzalo naši stížnost ohledně skokového navýšení poplatků na vědomí,“ uvedl jeden z organizátorů demonstrace.

Někteří protestující se sešli i na sněmovním semináři. Na něm vystoupil místopředseda dolní komory Petr Gazdík (TOP 09/STAN), který bojuje za zastropování autorských plateb a proti jejich skokovému navýšení.

„Autorské právo má být předvídatelné, jasné, vymahatelné. Ani jedna z těchto věcí dnes neplatí,“ uvedl Gazdík. Řekl, že OSA má zdražit své poplatky od příštího roku až o padesát procent.

„To je částka ničím neodůvodnitelná. Nic, co by opravňovalo k takovému zvýšení, se nestalo,“ řekl. Dodal, že jeho snahou je zastropovat autorské poplatky na výši maximálně trojnásobku inflace v posledních třech letech. Na tom se dříve dohodl i s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), ale výbor pro školství, vzdělání a kulturu jeho pozměňovací návrh na středečním jednání i tak zamítl.

OSA: Jsme transparentní

Do Sněmovny dorazil i předseda představenstva OSA Roman Strejček.

„Jsme jedna z nejtransparentnějších institucí v ČR. Cokoliv si chcete o nás zjistit, hospodářské výsledky, výroční zprávy, všechno je na našich internetových stránkách,“ hájil se Strejček.

„O tom, jakým způsobem se rozdělují autorské odměny, rozhodují sami autoři,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků