Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman, který přednesl své vánoční posleství. Foto: Petr Hloušek, Právo

Promigrační iniciativa bude žalovat Zemana kvůli jeho projevu

Zástupce facebookové iniciativy Proti projevům nenávisti Jan Cemper podá žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho vyjádření ve vánočním poselství. Zeman v něm podle Cempera pomluvil organizátory demonstrace zastánců migrace, která se uskutečnila 17. listopadu na pražském náměstí Míru.

Prezident Miloš Zeman, který přednesl své vánoční posleství. Foto: Petr Hloušek, Právo
Promigrační iniciativa bude žalovat Zemana kvůli jeho projevu

Podle prezidenta měl být na transparentu demonstrace nápis "Tahle země není naše - Refugees welcome", který poté organizátoři nahradili nápisem "Tahle země patří všem - Refugees welcome". To iniciativa odmítá. "Od začátku jsme nic takového na svých transparentech neplánovali a ani na akci neměli", tvrdí mluvčí iniciativy Jakub Hein.

Podle jeho slov si Zeman toto tvrzení zřejmě spletl s názvem facebookové události, která nesla název Tahle země patří všem. „Po diskusi jsme jen změnili zemi s malým "z" na zemi s velkým "z". Nikdy nic v názvu o tom, že země nám nepatří, nebylo," řekl Cemper.

Od prezidenta bude chtít omluvu a také finanční kompenzaci, sdělil Cemper. "Právník nám potvrdil, že prezident má sice trestně-právní ochranu a ochranu ve správních záležitostech, ale občansko-právní záležitosti se na jeho imunitu nevztahují," řekl Cemper a dodal: "Budeme žádat soud o veřejnou omluvu obdobným způsobem, jakým byla nepravdivá informace řečena, tudíž v samostatném projevu vysílaném veřejnoprávní televizí.“

Pokud soud přiřkne i finanční kompenzaci, Cemper tvrdí, že ji celou věnuje na pomoc uprchlíkům a jiným lidem v nouzi.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že prezident se takovými hrozbami v žádném případě nenechá zastrašit. Podle mluvčího jde ale o "mimořádně průhledný pokus" dostat se touto cestou k obsahu zprávy jedné z tajných služeb. "Jde též o ukázku toho, v jakém netolerantním světě tito lidé žijí. Po vyslovení stanoviska nepřichází polemika, ale vyhrožování soudem," uvedl Ovčáček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků